iWant

Apple obsadil třetí příčku na žebříčku Change the World, který sestavuje magazín Fortune

iWant

Světoznámý magazín Fortune zveřejnil letošní vydání jejich populárního žebříčku s názvem Change the World. Na tomto žebříčku se umisťují společnosti, jejíž konání má největší (pozitivní) dopad na svět kolem nás. Ať už jde o ekologickou stránku věci, technologickou nebo sociální. Žebříček se soustředí na společnosti, kterým se daří a které se zároveň snaží o konání nějakého obecného dobra, resp. jdou příkladem dalším firmám z oboru. V žebříčku se nachází padesát společností, které působí po celém světě a napříč různými odvětvími. Většinou se jedná o společnosti, které mají globální rozsah a disponují ročním obratem alespoň jedné miliardy dolarů. Společnost Apple uzavírá první trojici.

Na prvním místě v žebříčku se nachází investiční a bankovní společnost JP Morgan Chase, a to především za své snahy o revitalizaci problémové oblasti Detroitu a jeho širšího předměstí. Jak většina z vás ví, Detroit a jeho okolí se nepříliš dobře vzpamatovává z finanční krize, která zastihla světovou ekonomiku v roce 2008. Společnost se snaží o obnovení zašlé slávy tohoto města a podporuje mnoho programů, které k tomu mají pomoci (více informací v angličtině zde).

Druhou příčku obsadila společnost DSM, která se zaměřuje na široké spektrum aktivit v oblasti hospodářství. Na druhé místo v žebříčku Change the World se společnost dostala především díky svým inovacím v oblasti krmení dobytka. Jejich speciální aditiva do krmiva dokáží výrazně snížit míru CH4, který dobytek vylučuje a značně tím přispívá ke tvorbě skleníkových plynu.

Na třetím místě je společnost Apple a její pozice zde není dána úspěšností, vynikajícími ekonomickými výsledky či počty prodaných zařízení. Apple je na tomto žebříčku zejména na základě aktivit společnosti, které mají společenský a ekologický záběr. Na jednu stranu Apple bojuje za práva svých zaměstnanců, za práva menšin a snaží se jít příkladem, co se týče kontroverzních společenských otázek (zejména v USA, v poslední době například v oblasti dětí nelegálních imigrantů). Kromě této společenské roviny se Apple zaměřuje také na ekologii. Ať už jde o projekt Apple Park, který je zcela soběstačný co se týče elektrické energie, nebo jejich snahy o co nejdokonalejší recyklaci vlastních produktů. Kompletní seznam 50 společnosti najdete zde.

Zdroj: Fortune