iWant

Čeho se (s největší pravděpodobností) dočkáme na úterní keynote

iWant

V úterý večer nastane okamžik, na který čeká naprostá většina fanoušků značky Apple. Podzimní keynote se blíží a to znamená, že nové produkty, na kterých Apple již několik měsíců pracuje, jsou již za dveřmi. Na následujících řádcích se pokusím v krátkosti shrnout, co od keynote očekávat, co Apple s největší pravděpodobností představí a jak by mohla konference vypadat. Apple scénář svých konferencí příliš nemění a tak se dá očekávat, že budou mít velmi podobnou posloupnost, jako konference minulé.

První zásadní novinka, kterou Apple v úterý představí, bude nový kampus – Apple Park. Úterní keynote bude první oficiální událostí, která se bude v prostorách Apple Parku konat. Tisícovka novinářů, kteří jsou pozváni do auditoria Steva Jobse tak budou prvními „outsidery“, kteří se po novém areálu projdou a uvidí ho v celé své (ještě částečně rozestavěné) kráse. Premiéra to bude také pro samotné auditorium, které by si pro své návštěvníky mělo schovávat několik pěkných vychytávek. Myslím si, že nové produkty nebudou v úterý večer tím jediným, co se bude objevovat na webu. Na provedení a architekturu Steve Jobs Theater je zvědavá obrovská spousta lidí.

Jinak budou hlavní hvězdou samozřejmě produkty, na které čeká naprostá většina lidí, co bude keynote sledovat. Dočkat bychom se měli třech nových telefonů a to iPhonu s OLED displejem (označovaným jako iPhone 8 nebo iPhone Edition) a následně aktualizovanými modely ze současné generace (Tedy 7s/7s Plus nebo 8/8 Plus). O OLED iPhonu jsme psali menší shrnutí v úterý, můžete si jej přečíst zde. Aktualizované současné modely by se měly dočkat také nějakých úprav. Téměř s jistotou můžeme poukázat na přepracovaný design (z hlediska materiálů) a přítomnost bezdrátového nabíjení. Další prvky by byly předmětem přílišných spekulací a do toho se nemá smysl pouštět, když se to dozvíme již za tři dny.

Nové generace se dočkají také chytré hodinky Apple Watch. U nich by měla nastat největší změna v oblasti konektivity. Nové modely by měly získat LTE modul a jejich závislost na iPhonu by se tak měla ještě o něco zmenšit. Je možné, že Apple představí nové SoC, byť se o něm moc nemluví. Design a rozměry by měly zůstat stejné, navýšit by se měla jen kapacita baterie, díky použití odlišné technologie pro sestavení displeje.

Potvrzený, pro nadcházející keynote, je inteligentní reproduktor HomePod, se kterým chce Apple nabourat současný stav v tomto segmentu. Mělo by jít, v první řadě, o velmi kvalitní audio nástroj. Chytré funkce by měly být v závěsu. HomePod bude disponovat Siri, integrací Apple Music a měl by velmi snadno zapadnout do vašeho domácího Apple ekosystému. Můžeme očekávat, že bude prodej zahájen krátce po konání keynote. Cena je nastavena na 350 dolarů, u nás by se mohl prodávat za zhruba 10 tisíc korun.

Největší záhadou (kromě věcí, o kterých se neví vůbec) je nová Apple TV. Tentokrát by nemělo jít jen o krabičku, kterou připojíte k TV, ale mělo by se jednat o samostatnou televizi. Ta by měla nabídnout 4K rozlišení a panel s podporou HDR. O velikosti a další výbavě se toho moc neví.

Letošní keynote začne (stejně jako většina předchozích) rekapitulací úspěchů. Určitě se dozvíme, kolik Apple prodal iPhonů, nových Maců, kolik aplikací bylo staženo z App Store či kolik uživatelů si platí za Apple Music (pokud se bude jednat o relevantní údaj, kterým se bude chtít Apple pochlubit). Tato „čísla“ se objevují pokaždé. Následovat bude představení jednotlivých produktů, kdy se na pódiu vystřídá mnoho rozličných osob. Doufejme, že se Apple pro tentokrát vyhne několika trapnějším momentům, které se objevily na některých předcházejících konferencích (například host z Nintenta, kterému nikdo nerozuměl). Konference obvykle trvá zhruba dvě hodiny a pokud chce Apple představit všechny výše zmíněné produkty, vše bude muset odsýpat. Už v úterý uvidíme, zda-li se dočkáme nějaké „one more thing…“.

 • odpad

  Podle mne ještě Apple neuvedl žádného plyšáka nebo variaci na Barbie. Tak třeba v úterý.

  … a nebo jen ohlásí, že zruší celý mac OS X a i na počítače nainstaluje iOS a tím změní svět k lepšímu – a slepí prozří a vozíčkáři povstanou z vozíčků a budou spolu s Timem tancovat na pódiu …

  A nebo nějakou jinou bombu – asi jako posledních cca 5 až 10 let.

  • David Hanák

   Nezapomeňte na nové smajlíky! :)

   • tmaska

    Ma byt v utery vypusten i ios 11 ?

    • Zuzana Streckova

     těžko….ten bude podle mě dostupný az koncem zaří někdy

  • Martin Topinka

   SuperMario 2? Prostě Apple jen změnil cílovou skupinu.

   • odpad

    Je to tak, jak píšete. Dal bych Vám up-vote, ale to by mohlo zavánět mým souhlasem i s onou změnou cílovky, která mne štve.
    Kdyby mimo původní cílovky rozšířili záběr, tak je mi to jedno. Ale oni hodili své dlouhodobé uživatele přes palubu a nahradili je novou skupinou.

    • bagrhonza

     no logicky preci jen stara cilova garda jde pomalu na odpocinek. Ruku na srdce, mladci toho vyprodukujou preci jen vice. A ac si o jejich praci myslime co chceme, delaji to pro novejsi generaci a urcite ne pro nas. Tak je logicke ze se gigant prispusobi a nejake to hozeni pres palubu je jen takove splouchnuti. muzem jen utrit slzy a zacit zahradkarit a chovat vcely.

     • odpad

      Asi to tak nějak bude. Ale ono hození přes palubu je realizováno odebíráním funkcionality, která chybí všem – i novým fríkulínům, a kterou nelze ničím rozumným vyargumentovat. Nová cílovka je však nová a neví, co bylo po léta standardem a klidně se spokojí se současnou podobou. A i kdyby jim to náhodou připadalo divné, prostě převládne argument, že konečněmá tu hračku s jablíčkem, tak je to OK. Díky ní bude vyšší, starší, přitažlivější a uhry nebudou tak vidět.

    • Martin Topinka

     Chápu, že existuje evoluce. Ale i nejnovější generace má tendenci být kreativní a počítačově gramotná. Nerozumím té logice: prodávám iPady, tvrdím, že nahradí PC, ale přitom na iOS nejde napsat ani helloworld. Žádný Terminál ani v sandboxu ani IDE v iOS není – top app je Pythonista. Přitom to může být stejně volitelné jako jiné appky, kdo nechce, tak si Runtime prostředí prostě nestáhne.

     Jdu prezentovat přednášku s iPadem, last minute mi přijde jeden nový bod do grafu, musím běžet k PC, tam přidat hodnotu do vstupních dat a vygenerovat obrázek. Ten nahrát na iPad a odprezentovat z iPadu. Proč bych to dělal s iPadem, když stejně s sebou musím tahat PC? Pak si chci přečíst e-noviny, nebo zahrát hru (99% jen trochu lepších her z App Store stejně na mém 12″ Macbooku neběží..) nebo čmárat Tužkou a na to je zas lepší iPad.. Proč v Applu nemají koule a neřeknou, ok, na začátku jsme měli iOS na telefonu, kterej měl prd výkon, ale to už neplatí. Když na to nemají buňky v Applu, jiní to rádi udělají. Jenže to je zakázáno. Pravidla, co nesmí do App Store, jsou šílená. Proč je iOS 10 let za HW, to mi hlava nebere.

  • Adam

   ten Váš Nick Vám dokonale sedí, pán odpad.

   • odpad

    Dozajista. Nicméně s počítači diskutované značky dělám přes čtvrt století a myslím, že mám docela přehled o tom, co kdy vyráběla a co dělá poslední léta. A proto můj příspěvek vypadá, jak vypadá. Myslím, že z vývoje může mít dobrý pocit jen člověk, který nezná nic z historie této značky, která dříve opravdu bývala progresivní a inovativní. To už dávno naprosto neplatí a oněch zmiňovaných 5 až 10 letech jen uvádí nové smajlíky, odebírá desetiny milimetru tloušťky na telefonech a odebírá funkcionalitu, na kterou jsou uživatelé po léta zvyklí – jak v HW oblasti, tak v SW.

    • m2

     Položím obvyklou otázku: Co by tedy měl Apple konkrétně představit, aby jste nenapsal to co jste napsal? Prosím o konstruktivní odpověď. Žádné hysterické výkřiky do tmy. Děkuji :-).

     • odpad

      Co takhle inovovaný MacBook s vyměnitelnou RAM a baterií a ukazatelem stavu nabití baterie a stavovou diodou a matným displejem? Co takhle telefon, který bude o 3mm tlustější, ale vydrží několik dní provozu a bude voděodolný a alespoň částečně nárazuodolný (a klidně může mít poloviční výkon).
      Pokud jde o počítače, tak jen popisuji stav před několika lety, takže jen popisuji některé HW záležitosti, které zmizely. Pokud jde o telefon – pamatuji si, že první iPhone mi vydržel dva dny normálně a tehdy jsem si myslel, že další verze vydrží víc, ne míň. Co kdyby konečně uvedl víceuživatelskou verzi iOS pro iPady …
      O tom, co se stalo z OS X psát nebudu. Je to na dlouho. iOS jakbysmet.
      Pokud by Apple chtěl cokoliv posunout skutečně dál, co kdyby jen uvedl do akceptovatelného stavu AppStore. Jak je možné, že mi nabízí aplikace, které nejsou pro mou verzi iOS, ale nainstalovat si ji nemůžu, i když daná aplikace existuje i ve verzi pro mou verzi iOS? Musím to obejít tím, že ji zakoupím na počítači a ejhle potom mi ji už laskavě nabídne i na telefonu. Proč mě různými triky tlačí (skutečně násilně a vytrvale opakovaně) k upgrade iOS, když o něj nestojím? Proč mne nenechá přejít na verzi dle mého výběru? Proč si Apple ještě nevšiml, že od SW dávnověku se prodávají placené upgrady a ještě dnes, v roce 2017, nemůže vývojář vydat novou major verzi s placeným updatem. Ono je toho tolik, že nevím, co vybrat…

      • m2

       Paráda díky moc za konstruktivní odpověď.
       K telefonům. Myslím si, že porovnání první vs poslední iPhone je dost nefér. Začínal jsem na iPhone3g pak 5, SE. Každý z nich využívám více a více. Předtím použií dat, wifi, naigace prakticky minimální a telefon mi opravdu vydržel dva dva a půl dne. Dnes svoje SE používám takto: celý den nonstop data, bluetooth, wifi. Telefon dám ráno a odpoledne na hodinu do stojánku(bez nabíjení) v autě a mám zapnutou waze (2x45minut) plus přes bluetooth poslouchám hudbu. Ráno si z něj na 30 min pouštím video s cvičením. Přes den poslochám stream ze spotify at atd… prostě tel. permanentné něco tvoří. Nabíjím večer na cca 30-40% baterie a to je dle mého úctyhodný výkon.

       Netvrdím, že bych nechtěl větší výdrž ale na druhou stranu rozměry iPhone SE mi naprosto vyhovují a hmostnost také. Snížit výkon na polovinu to je přeci nesmysl… iPhone svůj výkon úpravuje průběžně dle jeho používání, problém je v tom jak ho používáte vs. kapacita baterie.

       Nemožnost dodatečné výměny baterie atd… je to za cenu kompaktnosti zařízení. Mě se to líbí. Mám wokstation od HP Zbook15 a věřte mi, to by jste tahat nechtěl… ale jo vyměnit si můžu fakt všechno… jen ten noťas trhá uši batohu, trafo velikosti a hmotnosti pálené cihly… hned bych to za MacBook Pro vyměnil i s kompromisem co Apple udělal.

       OSX jo tam problém mám… přijde mi, že zapoměli na efektivitu a rychlost práce. Nový styl ploch atd… za mne byl nejefektivnější Snow Leopard pak už se to nějak začalo kazit ale systém jsem si upravil maximálně jak to šlo. Pořád mám srovnání na denní úrovní Windows vs. Mac a ještě pořád si to nemohu vynachválit.

       Každopádně za poslední rok mi přijde, že se Apple chytil za nos a začíná se něco dít. Uvidíme s čím přijdou zítra.

       • ssdd

        iphone SE je starý krám. Je to Favorit s upravenym motorem

 • Jiří Brož

  „Tato „čísla“ se objevují pokaždé.“ V červnové Keynote Tim Cook prohlásil že na tyto data není čas, že se společnosti daří dobře.