Zavřít reklamu

Jak se chýlí rok 2021 ke svému konci, stále více sílí různé zvěsti soustředící se na to, co by mohl Apple představit v tom příštím. Po více než půl dekádě od chvíle, kdy společnost s Apple Watch odhalila zcela novou kategorii produktů, vše nasvědčuje tomu, že tím příštím velkým budou skutečně chytré brýle pracující s rozšířenou realitou. Není ale vhodné těšit se předčasně, a to obzvláště pro našince. 

O Apple Glass se spekuluje prakticky od doby vydání prvních Google Glass, v jistém ohledu o nich uvažoval i Steve Jobs. To už však bylo před dlouhými 10 lety. Microsoft pak vydal své HoloLens v roce 2015 (druhá generace přišla v 2019). I když se ani jeden z produktů nedočkal komerčního úspěchu, společnosti to vlastně ani neočekávaly. Důležitým faktem zde bylo a pořád ostatně je, že si technologii osahaly a mohly ji tak dále vyvíjet. ARKit, tedy platforma rozšířené reality pro iOS zařízení, byla přitom Applem představena až v roce 2017. A v tomto také zvěsti o vlastním zařízení pro AR začaly sílit nejvíce. Hardwarové a softwarové patenty Applu související s AR přitom pocházejí už z roku 2015.

Mark Gurman z Bloombergu ve svém posledním vydání newsletteru Power On píše, že Apple skutečně plánuje své brýle už na rok 2022, ale pro zákazníky to neznamená, že si je budou moci následně ihned koupit. Podle zprávy se totiž bude opakovat scénář podobný tomu, který nastal s původním iPhonem, iPadem a Apple Watch. Apple tak nový produkt sice oznámí, ale bude mu ve skutečnosti chvíli trvat, než se začne skutečně prodávat. Původním Apple Watch to např. trvalo celých 227 dní, než se skutečně dostaly do distribuce.

Mírnění vášní 

Přibližně v době debutu Apple Watch byl Tim Cook už tři roky ve svém působení ve funkci generálního ředitele a byl na něho vyvíjen značný tlak nejen od zákazníků, ale především i investorů. Nemohl tak čekat dalších 200 dní na to, než samotné hodinky uvede. Nyní je situace trochu jiná, protože inovace technologií společnosti je zřejmá zejména v segmentu počítačů, kdy zavádí místo procesorů Intel své Apple Silicon čipy. 

Samozřejmě je důležité poznamenat, že ať už Mark Gurman nebo i Ming-Chi Kuo uvádějí cokoli, pořád jsou to jen analytici čerpající z informací od dodavatelského řetězce společnosti Apple. Jejich informace tedy nejsou společností potvrzené, což znamená, že ve finále pořád může být vše jinak a ve skutečnosti můžeme čekat ještě mnohem déle, než jen na příští a přespříští rok. Navíc se očekává, že po představení Apple Glass začne společnost teprve řešit legislativní záležitosti, a jestli bude použití brýlí vázáno na použití Siri, je jistotou, že dokud se této hlasové asistentky nedočkáme v naší mateřštině, nebudou u nás ani Apple Glass oficiálně dostupné.

.