Zavřít reklamu

Giganti technologického průmyslu, kteří mají co do činění s chytrými prvky do domácnosti, dají hlavy dohromady a přijdou s univerzálním a otevřeným standardem, který by měl posunout schopnosti a možnosti inteligentních domácích doplňků.

Apple, Google a Amazon budují novou iniciativu, která si klade za cíl vyvinout zcela nový a především otevřený standard pro chytrá domácí zařízení, jenž by měl v budoucnu garantovat, že všechny inteligentní doplňky do domácnosti budou plně a bezproblémově spolupracovat, jejich vývoj bude pro výrobce jednodušší a použití pro koncové uživatele snazší. Každé chytré zařízení, ať už bude spadat do ekosystému Apple HomeKit, Google Weave nebo Amazon Alexa, by mělo spolupracovat se všemi ostatními produkty, které budou vyvíjeny v rámci této iniciativy.

HomeKit iPhone X FB

Kromě výše zmíněných společností se do tohoto projektu zapojí také členové tzv. Zigbee Alliance, do které patří Ikea, Samsung a jeho divize SmartThings nebo Signify, společnost stojící za produktovou řadu Philips Hue.

Iniciativa si klade za cíl do konce příštího roku přijít s konkrétním plánem a standard jako takový by měl být zkonkretizovaný rok poté. Nově ustanovená pracovní skupina firem nese označení Project Connected Home over IP. Nový standard by měl obsahovat technologie všech zapojených společností a jejich vlastních řešení. Měl by tak podporovat jak platformy jako takové (např. HomeKit), tak by měl umět využívat všechny dostupné asistenty (Siri, Alexa…)

Tato iniciativa je velmi významná také pro vývojáře, kteří by měli v ruce jednotný standard, dle kterého by se mohli při vývoji aplikací a doplňků řídit bez obav o případnou nekompatibilitu s některými platformami. Nový standard by měl fungovat po boku ostatních standardizovaných komunikačních protokolů jako je například WiFi nebo Bluetooth.

Konkrétnější obrysy spolupráce zatím nejsou zcela známé. Jakákoliv iniciativa podobného stylu však naznačuje potenciální pozitivní dopad jak na vývojáře a výrobce, tak na uživatele. Spojení všech chytrých zařízení v domácnosti do jednoho funkčního celku, bez ohledu na podporovanou platformu, zní skvěle. Jak to bude se poodhalí nejdříve za rok. První na řadě by měly být zařízení zaměřující se na bezpečnost, tedy různé alarmy, protipožární hlásiče, kamerové systémy apod.

Zdroj: The Verge

.