Zavřít reklamu

Už od modelu iPhone 8 nabízí telefony Applu možnost bezdrátového nabíjení. To je intuitivní především v tom, že vám postačí telefon na k tomu určenou nabíjecí podložku položit. Apple však důrazně informuje o tom, aby daná nabíječka disponovala certifikací Qi. Na druhou stranu vám je jedno, jaké pak značky nabíječka vlastně je, a jestli je sama napájená různými USB konektory. Lightning k tomu jednoduše nepotřebujete. 

Telefon iPhone je vybavený vnitřní dobíjecí lithium-iontovou baterií, která je pro vaše zařízení v současné době zárukou toho nejlepšího výkonu. To tedy říká sám Apple. Dodává, že v porovnání s tradiční technologií baterií jsou lithium-iontové baterie lehčí, rychleji se nabíjejí, déle vydrží a poskytují vyšší hustotu energie a delší životnost baterie.

Qi standard pro bezdrátové nabíjení 

Bezdrátové nabíječky jsou k dispozici jako samostatné doplňky, ale také je najdete v některých autech, kavárnách, hotelech, letištích nebo také mohou být integrované přímo do nějakého specifického nábytku. Označení Qi je potom otevřený univerzální standard vyvinutý organizací Wireless Power Consortium. Systém, který je zde využit, je založen na elektromagnetické indukci mezi dvěma plošnými cívkami a je schopen přenášet elektrickou energii na vzdálenost až 4 cm. Také proto lze bezdrátového nabíjení využívat, i když je telefon v nějakém krytu (samozřejmě existují materiály, ve kterých to nelze, jako jsou např. magnetické držáky do mřížky ventilace v autě atd.).

Jak říká česká Wikipedie, tak je WPC otevřené sdružení asijských, evropských a amerických společností z různých průmyslových odvětví. Bylo založeno už v roce 2008 a k dubnu 2015 mělo 214 členů, mezi nimiž jsou například výrobci mobilních telefonů Samsung, Nokia, BlackBerry, HTC nebo Sony, a dokonce výrobce nábytku IKEA, která do svých výrobků zabudovala napájecí podložky daného standardu. Cílem sdružení je vytvořit celosvětový standard pro technologii indukčního nabíjení.

Na webových stránkách konsorcia si můžete dohledat seznam nabíječek s certifikací Qi, Apple pak nabízí seznam výrobců automobilů, kteří ve svých modelech vozů nabízejí zabudované Qi nabíječky. Ten však nebyl již od června roku 2020 aktualizován. Pokud hodláte používat bezdrátové nabíječky bez dané certifikace, vystavujete se riziku poškození svého iPhonu, popřípadě i Apple Watch a sluchátek AirPods. V jistých ohledech se tak vyplatí připlatit si za certifikaci a neriskovat, že vám necertifikované příslušenství poškodí samotné zařízení.

Budoucnost je bezdrátová 

S představením iPhonů 12 představil Apple i technologii MagSafe, kterou můžete využívat nejen s mnoha příslušenstvími, ale právě i v souvislosti s bezdrátovým nabíjením. V balení těchto modelů také Apple vypustil klasický adaptér a iPhony dodává jen s napájecím kabelem. Je to jen krůček od toho, abychom v balení nenalezli ani jeho a dva krůčky od toho, aby Apple ze svých iPhonů úplně odstranil Lighning konektor.

Díky tomu by se sice razantně zvýšila voděodolnost telefonu, ale společnost musí vyřešit, jak pak takové zařízení synchronizovat s počítačem, respektive jak na něm činit servisní úkony, ke kterým je nutné iPhone právě s počítačem propojit kabelem. Takový přechod by nicméně znamenal i razantní snížení produkce elektroodpadu, protože jednu nabíječku můžete používat se všemi svými zařízeními bezdrátovým nabíjením disponujícími. 

.