Zavřít reklamu

Když Apple včera pouze prostřednictvím tiskové zprávy představil letošní řadu MacBooků Pro, většina se domnívala, že společnost aktualizovala pouze to nejnutnější – především procesor. Nicméně novinek je více než dost. A ačkoli majitele modelů z minulého nebo předminulého roku k upgradu pravděpodobně nepřesvědčí, i tak jsou poměrně lákavé. Pojďme si tedy shrnout, v čem všem se nový MacBook Pro (2018) liší ve srovnání s loňskou variantou.

Zatímco nabídka portů, rozlišení a velikosti displejů, barevné varianty, hmotnost, rozměry nebo třeba trackpad zůstal beze změn, v jiných oblastech se letošní MacBook Pro oproti svému předchůdci liší. Nabízí především vyšší výkon, tišší klávesnici, přirozenější barvy displeje, nové funkce a další možnosti vylepšení. Jednotlivé rozdíly jsme přehledně shrnuli do bodů, abyste se v nich mohli snadno orientovat.

MacBook Pro (2018) vs MacBook Pro (2017):

  1. Oba modely se chlubí třetí generací klávesnice, která je oproti té předchozí o něco tišší. Avšak i nová generace využívá tzv. butterfly mechanizmus, a tak pravděpodobně neřeší problémy se zasekáváním kláves, kvůli kterým musel Apple před nedávnem spustit výměnný program.
  2. MacBooky Pro (2018) disponují čipem Apple T2 s podporou funkce „Hey Siri“. Apple do čipu T2 také integroval několik komponent, které byly doposud samostatně, jako například řadič SSD, řadič zvuku, image signal processor (ISP) nebo řadič pro správu systému (SMC). Stejným čip jste mohli doposud nalézt pouze v iMacu Pro.
  3. Obě velikostní varianty jsou nyní vybaveny displejem a Touch Barem s True Tone technologií, která přizpůsobuje zobrazení bílé v závislosti na teplotě barev v okolí, díky čemuž je displej výrazně přirozenější. Stejnou technologii nabízí i nové iPhony a iPady.
  4. V nových modelech najdeme Bluetooth 5.0, zatímco ty loňské nabízely Bluetooth 4.2. Wi-Fi modul se nezměnil.
  5. 13″ a 15″ modely nově disponují procesorem Intel Core osmé generace. Apple uvádí, že ve srovnání s loňskou sedmou generací procesorů je 15palcový MacBook Pro až o 70 % rychlejší, 13palcový pak až o 100 % rychlejší.
  6. U modelu s 15″ displejem je nyní možné si navolit šestijádrový procesor Core i9 s taktem 2,9 GHz, zatímco předchozí generace umožňovala zvolit maximálně čtyřjádrový Core i7 s taktem 3,1 GHz.
  7. Všechny Touch Bar varianty s 13″ displejem nyní nabízí čtyřjádrové procesory s taktem až 2,7 GHz. Loňské modely měly jen dvoujádrové procesory s taktem až 3,5 GHz.
  8. 15″ MacBook Pro lze nyní osadit až 32GB RAM DDR4, zatímco u loňských modelů bylo možné navolit maximálně 16 GB RAM LPDDR3. Spolu s tím se o 10 % zvýšila energie baterie ve watthodinách, avšak maximální výdrž zůstala 10 hodin.
  9. Všechny varianty 15palcového modelu disponují grafickou kartou AMD Radeon Pro, která nyní nabízí 4 GB paměti GDDR5. Model s 13″ displejem je osazen grafickým procesorem se 128MB pamětí eDRAM, zatímco ten loňský měl polovičních 64 MB eDRAM paměti.
  10. Maximální možná kapacita SSD je dvojnásobná – u 13″ modelu až 2 TB, u 15palcového pak až 4 TB. Loňské modely bylo možné vybavit maximálně 1TB u 13palcového, resp. 2TB SSD u 15″ modelu.

Ceny základních konfigurací nových MacBooků Pro zůstaly beze změn. V případě 13palcové varianty s Touch Barem startuje cena na 55 990 Kč. 15palcový model pak začíná na 73 990 Kč. Nejvyšší možnou částku lze utratit za 15palcový model, jehož cena se díky 32GB RAM a 4TB SSD může vyšplhat až na 211 590 Kč. Nové modely má v nabídce už i Alza.cz.

Nutno také podotknout, že 13″ MacBook Pro bez Touch Baru a Touch ID žádnou změnou neprošel a nadále nabízí starou generaci procesorů, klávesnice i displej bez technologie True Tone.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.