Zavřít reklamu
iWant

Apple jako samostatný stát?

iWant

Nebojte, nejde o žádné separatistické úmysly, ale o pozoruhodné video, které se před několika měsíci objevilo na YouTube kanálu The Infographics Show a které si hraje s představou, že by byl Apple samostatným státem. Na základě statistik srovnává jablečnou firmu s různými státy světa a snaží se i nastínit, jak by taková země mohla fungovat.

Jako ostrovní stát Kiribati

V roce 2016 měl Apple údajně 116 000 zaměstnanců, což je přibližně stejný počet, jako má obyvatel tichomořské souostroví Kiribati. Vzhledem k tomu, že je tento tichomořský ráj poměrně málo rozvinutý, lze ho s jablečnou firmou z ekonomického hlediska srovnávat jen těžko. HDP této země je přibližně 600 milionů dolarů, kdežto roční obrat Applu činí zhruba 220 miliard dolarů.

Zdroj: Kiribati for Travellers, ResearchGate, Wikipedia, Koláž: Jakub Dlouhý

Větší HDP než Vietnam, Finsko i ČR

Stát Apple by tak měl se svými 220 mld. dolary hodnotu HDP vyšší než Nový Zéland, Vietnam, Finsko nebo i Česká republika. Obsadil by tak v žebříčku všech zemí světa podle HDP 45. příčku.

Apple má navíc v současnosti na svých kontech dispozici údajně kolem 250 mld. dolarů, video připomíná i fakt, že jsou tyto peníze uloženy často mimo území Spojených států.

380 000 dolarů pro každého

Pokud by byly mzdy v jablečné zemi rozděleny rovnoměrně, každý z obyvatel by ročně dostal 380 000 dolarů (přes 8 milionů korun). Video se nicméně snaží nastínit i reálnou představu fungování společnosti v této zemi. Tam by podle autorů videa bylo zřetelné nerovnoměrné rozdělení majetku a s tím související obrovská propast mezi vrstvami společnosti. Vládnoucí vrstvu by tvořilo několik nezvolených zástupců, kteří by společně se svými podřízenými vlastnili absolutní většinu všeho majetku v zemi. Tuto vrstvu by představovali dnešní nejvýše postavení vedoucí pracovníci Applu, z nichž každý dnes pobírá kolem 2,7 milionu dolarů ročně a po započítání akcií a dalších odměn se jejich příjmy dostanou až na neuvěřitelných 23 milionů dolarů ročně. Nejchudší část populace fiktivní země by tvořili lidé dnes zaměstnaní nepřímo, tedy především pracovníci v čínských továrnách.

Zdroj: Manufacturers‘ Monthly

Skutečná cena iPhonu 7

Dále video nabízí srovnání prodejní a skutečné ceny jednoho iPhonu 7. Ten se v době zveřejnění videa v USA prodával za 649 dolarů (zhruba 14 000 Kč) a cena za jeho výrobu (i se započtením ceny za práci) činila 224,18 dolaru. Na každém kusu tedy Apple vydělá 427 dolarů (asi 9 000 Kč), což při množství prodaných kusů vytváří nepředstavitelný zisk. To nám alespoň částečně vysvětluje, jak by čtyřicet let stará společnost mohla mít vyšší HDP než většina zemí světa. Představa jablečného státu je tak přinejmenším velmi zajímavá. Video níže ji rozebírá do detailu.