Zavřít reklamu

Již včera jste si mohli přečíst o knize, kterou chtěl Apple zakázat, ale jeho rozhodnutí nakonec nakoplo její prodeje a nyní je z ní bestseller. V těchto dnech ovšem vychází také další kniha s názvem Facebook: The Inside Story od Stevena Levyho, který v minulosti vydal knihy i o Macintoshi a iPodu. V knize se kromě jiného také píše, že Apple loni jediným rozhodnutím rozpoutal chaos uvnitř společnosti Facebook.

Apple totiž stáhl Facebooku firemní certifikát, díky kterému mohli jeho zaměstnanci na iPhonech používat speciální aplikace nedostupné v App Storu. Vlivem toho přestaly tyto aplikace fungovat a mezi personálem nastal chaos. Zaměstnanci nemohli testovat chystané funkce a neměli přehled ani o nadcházejících poradách, tudíž došlo k jejich zrušení. To vše v čase, kdy Mark Zuckerberg telefonoval s investory v rámci tradičního hovoru při příležitosti oznámení finančních výsledků za uplynulé čtvrtletí.

Facebook Dating

Kniha kromě jiného přibližuje rozdíl ve vztahu Steva Jobse a Tima Cooka s Markem Zuckerbergem. Zatímco Jobs a „Zuck“ spolu vycházeli dobře, u Cooka se věci mají jinak a vztah mezi nimi je spíš chladný. Je to způsobeno i tím, že Tim Cook je zastáncem soukromí a hnusí se mu představa, že by Apple měl vydělávat peníze prodejem dat o uživatelích. Známý je také jeho výrok na adresu Cambridge Analytica skandálu, kdy Cook řekl, že on by se rozhodně do takové situace nedostal.

Konflikt mezi společnostmi eskaloval začátkem minulého roku, kdy Apple zjistil, že Facebook využil svůj firemní certifikát pro distribuci „výzkumné“ aplikace mimo App Store. Společnost zakročila svérázně. Jelikož Facebook porušil pravidla, Apple mu s okamžitou platností zrušil certifikát, čímž došlo k okamžitému znefunkčnění mnoha aplikací, které byly určené pouze pro zaměstnance firmy. Situace se ovšem později vyřešila.

.