Zavřít reklamu

Další víkend je úspěšně za námi, stejně tak mnohými proklínané pondělí. Ještě před tím, než se rozhodnete ulehnout do postele, tak věnujte pozornost dnešnímu IT souhrnu, ve kterém se společně již tradičně každý všední den společně díváme na to nejzajímavější, co se v uplynulém dni odehrálo. V dnešním souhrnu se podíváme celkově na tři novinky. V první z nich se dočtete o brzkých plánech společnosti Facebook, ve druhé novince si představíme novinky v rámci aplikace Telegram a v posledním odstavci se budeme opět věnovat „válce“ mezi společností ByteDance, které patří TikTok, a prezidentem USA, Donaldem Trumpem. Vrhněme se tedy společně přímo na věc.

Facebook se chystá spojit zprávy z Messengeru a Instagramu

Již před nějakou dobou jste dost možná zaslechli informace o tom, že by se zprávy z aplikací, které spadají pod impérium s názvem Facebook, mohly spojit. Celkem dlouhou dobu po oznámení tohoto prvotního plánu bylo ticho po pěšině. Dnes se však ukázalo, že Facebook spojení zpráv myslí vážně, a že na něj nezapomněl. O víkendu byli první američtí uživatelé Instagramu prostřednictvím notifikace v aplikaci informováni o tom, že se brzy mohou těšit na nový způsob komunikování napříč oblíbenými sociálními sítěmi od Facebooku. Jednoduše řečeno to znamená, že uživatelé Instagramu budou jednoduše schopni komunikovat s uživateli Messengeru a samozřejmě naopak. Jakmile bude aktualizace aplikací, ve které ke sloučení dojde, k dispozici, tak se v Instagramu objeví barevný chat z Messengeru společně se všemi jeho funkcemi. Papírová vlaštovka, která na Instagramu označuje Direct Messages, tzn. zprávy, bude nahrazena logem Messengeru.

První uživatelé už mohli tuto funkci chatování napříč aplikacemi vyzkoušet. Prozatím to však vypadá, že uživatelé mohou z Instagramu chatovat s uživateli Messengeru, avšak nikoliv naopak. Podle Facebooku se však uživatelé dočkají i této „opačné“ možnosti. Aby toho nebylo málo, tak se k těmto dvěma aplikacím přidá ještě WhatsApp, tudíž bude možné chatovat ve všech třech aplikacích se všemi uživateli Messengeru, Instagramu a WhatsAppu najednou. Kromě toho má Facebook v plánu ve všech těchto aplikacích přijít s nativním koncovým šifrováním zpráv, které momentálně bez nutnosti aktivace nabízí pouze WhatsApp, Messenger poté ve formě tajných zpráv. Uvidíme, kdy bude celé tohle dílo dokonáno – prozatím je těžké určit, jestli se bavíme v řádech dnů, týdnů či měsíců. Na závěr jen zmíním, že Facebook bude tuto novinku zajisté vypouštět postupně všem uživatelům. Pokud tedy váš kamarád už tuto novinku mít bude a vy naopak ne, tak se není čeho bát a rozhodně není na vaší straně něco špatně. Novinka se k vám pouze ještě nedostala a bude třeba ještě nějakou dobu vyčkat – rozhodně se však na vás nezapomene. Těšíte se na sloučení zpráv z Messengeru, Instagramu a WhatsAppu? Dejte nám to vědět do komentářů.

instagram, messenger a whatsapp
Zdroj: Unsplash

Chatovací aplikace Telegram se dočkala videohovorů s koncovým šifrováním

V případě, že chcete mít při chatování jistotu šifrování, tak můžete využít aplikace Telegram. Tato aplikace již od svého počátku uživatelům nabízí koncové šifrování, což je v dnešní době už jakýsi standard. Pokud o koncovém šifrování slyšíte poprvé, tak se jedná o šifrování, při kterém se odesílaná zpráva prostřednictvím chatovací aplikace zašifruje (pomocí šifrovacího klíče uloženého v zařízení), poté putuje zašifrovaná internetem a dešifruje se (pomocí dešifrovacího klíče uloženého v zařízení příjemce) až na svém konci, který představuje příjemce – proto koncové šifrování.

Kromě šifrování zpráv nabízí Telegram také koncově šifrované hovory a v rámci poslední aktualizace jsme se konečně dočkali také koncově šifrovaných videohovorů. Pokud tedy aplikaci Telegram využíváte, tak se vrhněte do App Storu a aplikaci aktualizujte. Videohovor poté jednoduše spustíte tak, že se přesunete na profil osoby, a poté klepnete na ikonu pro zahájení hovoru. Vývojáři však uvádí, že jsou koncově šifrované videohovory prozatím ve fázi alpha testování, a tak se mohou při používání objevit nějaké chybky. Už teď ale funguje přepínání z klasického hovoru na videohovor bez nutnosti ukončení hovoru, nechybí také podpora funkce obraz v obrazu. Do konce roku by měl poté Telegram představit koncově šifrované skupinové videohovory, takže se uživatelé zajisté mají na co těšit.

ByteDance musí odprodat „americkou“ část TikToku do 90 dní

Asi není třeba připomínat, co se v posledních týdnech děje na poli TikToku – už několikrát jsme to zmiňovali v rámci minulých souhrnů. Momentálně byl TikTok v takové situaci, kdy se měl dočkat zákazu ve Spojených státech amerických. Jejich prezident, Donald Trump, však byl ochotný přistoupit na nabídku Microsoftu, který měl zájem o odkoupení „americké“ části TikToku. Microsoft o zmíněnou část TikToku jevil velký zájem, uvedl však, že se až do 15. září, kdy je stanoven termín pro verdikt, nebude k probíhajícímu řešení s TikTokem nějak vyjadřovat. Není tedy jisté, zdali má Microsoft o TikTok zájem i nadále – pokud by však neměl, tak se Donald Trump celou situaci rozhodl pojistit. Dnes totiž podepsal dokument, ve kterém dává společnosti ByteDance 90 dní na to, aby svou „americkou“ část TikToku odprodala jakékoliv americké firmě. Pokud do těchto 90 dní k odprodeji nedojde, bude v USA TikTok zakázán. 90 dní je vcelku dlouhá doba na rozmyšlenou a v případě, že by Microsoft nakonec zájem neměl, tak by společnost ByteDance měla ještě několik desítek dní na to, aby našla potenciálního kupce. Uvidíme, jak se celá tato situace bude dále vyvíjet.

tiktok na iphone
Zdroj: TikTok.com

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více