Zavřít reklamu

Tento měsíc se na pultech některých prodejen s knihami objevila zajímavá a kontroverzní novinka s titulem „App Store Confidential“. Jejím autorem je Tom Sadowski, který byl až do konce loňského roku zaměstnán jako vedoucí App Storu pro Německo, Rakousko a Švýcarsko. Když kniha vyšla, požádala společnost Apple jejího autora o zastavení jejího vydávání, stažení všech výtisků z prodeje a jejich následné zničení. Sadowski se totiž podle Applu ve své knize dopustil vyzrazení důležitých obchodních tajemství. Jak se ale dalo očekávat, měla aktivita Applu lepší účinek než sebelepší reklama.

Podle nakladatele čítalo první vydání knihy App Store Confidential čtyři tisíce výtisků, a prodávala se poměrně dobře. Nakladatelství si pospíšilo s realizací druhého vydání, a kniha se mezitím umístila na druhé příčce nejprodávanějších knih na německém Amazonu. „Všichni o ní mluvili,“ uvedl jeden ze zaměstnanců nakladatelství.

Kniha čtenářům slibuje, že jim poodhalí zákulisí fungování online obchodu Applu s aplikacemi. Prozrazuje údajně například to, jak se konkrétní aplikace stane úspěšnou, jaká je cesta k ocenění „Aplikace roku“ nebo to, co by vývojáři měli dělat a čeho by se naopak měli při spolupráci se společností Apple vyvarovat – u fitness aplikací například doporučuje zavedení kompatibility s Apple Watch. Sadowski se nicméně hned v úvodu svého díla dušuje, že neodhaluje žádná významná tajemství společnosti Apple, a že uvedené údaje může kdokoliv snadno ověřit.

Sadowski dostal podle vyjádření Applu výpověď ve chvíli, kdy se vedení firmy dozvědělo o jeho knize. On sám toto nařčení popírá a uvádí, že z firmy odešel na svou vlastní žádost, a že jeho plány ohledně knihy vyšly najevo až po jeho odchodu.

.