Zavřít reklamu

Společnost Apple jednou za čas ohlašuje akvizici jiné společnosti nebo startupu, což není nic neobvyklého. Nyní však nový výzkum od GlobalData ukazuje, že ve skutečnosti značně investuje do společností, které se zajímají o umělou inteligencí. Apple tak mezi roky 2016 až 2020 získal více společností zabývajících se tímto segmentem než kdokoli jiný.

Pokud jde o akvizice společností a startupů, které se specializují na AI, má Apple náskok před společnostmi jako Accenture (globální společnost poskytující odborné služby a řešení v oblasti podnikových strategií, manažerského poradenství, digitálních technologií, technologických služeb, kybernetické bezpečnosti a podpory podnikových procesů), Google, Microsoft i Facebook. Za pět let Apple koupil rovnou 25 společností s tímto zaměřením, zatímco např. Google „jen“ 14. Když však sečteme všechny společnosti, které byly někým koupeny, vyjde nám číslo 60. Je tak vidět, na co se jednotliví technologičtí giganti soustředí.

AI

Pro chytřejší Siri 

S celkovým pokrokem v oblasti technologií, které se stále více spoléhají na umělou inteligenci, od virtuálních asistentů po neural engine, to nicméně nemusí být úplně překvapením. Pokud jde konkrétně o Apple, zdá se, že většina jeho akvizic souvisí se zlepšováním Siri. Ať se nám to líbí, nebo ne, Siri má totiž pořád značné rezervy. Nemluvě o tom, že od doby svého představení, které proběhlo už před deseti lety, tedy v roce 2011, stále nevládne naší mateřštinou.

I když byl tento virtuální asistent představen jako první v řadě, konkurence v podobě Google Asistenta a Amazon Alexy mu už svými možnostmi značně utekla. Právě „hloupost“ Siri je tak nejspíše i tím důvodem, proč Apple neslaví prodejní úspěchy se svými chytrými reproduktory řady HomePod. Tyto akvizice ale nutně nemusí souviset jen se Siri.

siri iphone

Lepší domácnost i autonomní vozidla 

Např. společnost Xnor.ai, kterou Apple koupil v loňském roce, se soustředila na technologii eliminující potřebu odesílání dat ze zařízení do cloudu. Tím se jednoznačně zlepšuje soukromí uživatele, protože data jsou uchovávána lokálně. Společnost Lighthouse AI se zase zabývala domácími bezpečnostními kamerami, Drive.ai naopak technologiemi souvisejícími s autonomními vozidly.

Přesné důvody jednotlivých akvizic zná jen Apple. I kdyby s koupenými společnostmi neměl vyšší plány, tak si samotnou koupí zajistí, že je nezíská jeho konkurence. V opačném případě, tedy z pohledu koupené společnosti, se může jednat o získání potřebné finanční injekce k tomu, aby mohla dotáhnout své vize do finálního produktu. 

.