Zavřít reklamu

Když přijdou nové generace, staré musí vyklidit pole. Apple přitom letos oznámil mnoho nových produktových linií, jako je Mac Studio nebo Apple Watch Ultra. Definitivně jsme se ale rozloučili i s jednou letitou „legendou“ a počítačem, který zatím nemá svou alternativu. 

27“ iMac 

Už loni jsme se dočkali 24“ iMacu s čipem M1 a od té doby vlastně čekáme na to, kdy Apple přinese jeho větší verzi. Letos už se tak nestane, i když z portfolia společnosti definitivně vypadl 27“ iMac ještě s procesorem Intelu, a to po představení Mac Studia se Studio displejem, které mohou být jeho jistou náhradou. Vzhledem k tomu, že už loni ukončil Apple i iMac Pro, je vlastně 24“ iMac jediným all-in-one počítačem společnosti, který ta aktuálně prodává.

iPod touch 

V květnu letošního roku Apple vydal tiskovku, že řada iPod končí. Posledním jejím zástupcem v nabídce společnosti byla 7. generace iPodu touch, která byla představena v roce 2019 a prodávána ještě do června. Mohlo za to iOS 16, které není s žádnou generací iPodu touch kompatibilní, což jasně znamená konec podpory pro toto zařízení, u kterého už nemají upgrady hardwaru smysl. Zabily jej totiž iPhony a popřípadě i Apple Watch. iPod má přitom dlouhou historii, protože jeho první model byl představen už v roce 2001 a záhy se stal jedním z nejznámějších produktů společnosti.

Apple Watch Series 3, SE (1. generace), Edition 

Apple Watch Series 3 přesluhovaly hodně dlouhou dobu a pole měly vyklidit už dávno, protože ani nepodporují aktuální watchOS. To, že Apple představil Apple Watch SE 2. generace pak bylo možná překvapení, protože by dávalo smysl, že by právě první generace tohoto odlehčeného modelu převzala pozici Series 3. Místo toho ale Apple první generaci ukončil také. Spolu s těmito dvěma modely skončily i Apple Watch s přídomkem Edition, který byl k dispozici hned po uvedení původních Apple Watch v roce 2015. Tyto hodinky se vyznačovaly prémiovými materiály, jako bylo zlato, keramika nebo titan. Titanové jsou však nyní Apple Watch Ultra, a jedinou exkluzivní variantou zůstává brandování značkou Hermès.

iPhone 11 

Protože přibyla nová řada, tak ta nejstarší musela odejít. Apple Online Store nyní nabízí iPhony od řady 12, takže iPhone 11 z prodeje definitivně vypadl. Jeho jasnou limitací je mizerný LCD displej, kdy modely iPhonu 11 Pro nabízejí už OLED a od řady 12 už jej mají všechny modely iPhonů. Bohužel Apple letos nezlevňoval, takže pokud nebudeme počítat iPhone SE, je právě tento model v hodnotě 20 tisíc korun brán jako vstupní zařízení. A to vzhledem k tomu, že se jedná o dva roky starý stroj, není nijak přívětivá cena. Model mini totiž v nabídce nezůstal. V jeho případě musíte jít do řady iPhonů 13, kde je stále k dispozici, a to za stejnou cenu, tedy 19 990 Kč.

Apple TV HD 

Po říjnovém uvedení třetí generace Apple TV 4K v ukončil Apple model Apple TV HD z roku 2015. Ten byl původně uveden jako 4. generace Apple TV, ale s příchodem Apple TV 4K byl přejmenován právě na HD. Je poměrně logické, že vyklízí pole, a to nejen vzhledem ke specifikacím ale i ceně. Tu ostatně Apple u aktuální generace dokázal snížit, a proto by se mu udržování HD verze už vlastně nevyplatilo.

.