Zavřít reklamu

Manažeři v Applu opět po delší době mávli pomyslným kouzelným proutkem a ze dne na den ukončili prodej dalšího výrobku, třetí generace Apple TV. Dosud nejlevnější set-top box s nakousnutým jablkem v úterý zcela zmizel z oficiálního online obchodu a všechny starší odkazy vás nyní přesměrují na Apple TV čtvrté generace.

Negativní ohlasy na tento krok se ozývají především z řad pedagogů a školských zařízení. Není žádným tajemstvím, že i v českém prostředí se čím dál více prosazují iPady jako plnohodnotné školní pomůcky, právě v kombinaci s Apple TV. Tu používají především učitelé, jelikož jde stále o nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak oslovit celou třídu či posluchárnu a interaktivně se studenty spolupracovat.

Pedagogové se totiž ve většině případů obejdou bez aplikací a funkcemi mnohem nabitějšího operačního systému tvOS, který nabízí nejnovější čtvrtá generace. Učitelům prakticky stačí pouze AirPlay, což je zrcadlení displeje iPadu nebo iPhonu například na plátně pomocí dataprojektoru. Podobným způsobem se starší Apple TV používala i v korporátní sféře při poradách nebo prezentacích.

Pokrok nezastavíš

Třetí generace Apple TV se na trhu objevila v roce 2012 a postupně se zlepšovala, ale nakonec až Apple TV čtvrté generace a s tím spojený příchod plnohodnotného operačního systému celý produkt skutečně posunul někam dál. V rámci tvOS už se bohužel se starší Apple TV nepočítalo, a tak nejen že do třetí generace nenainstalujete aplikace třetích stran, ale už nejde použít například ani jako centrum pro chytrou domácnost (HomeKit) nebo jako hub pro streamování filmů z úložiště NAS (pokud nemáte jailbreak).

Pokud byste ale přesto stále měli o Apple TV třetí generace zájem, doporučujeme ji co nejrychleji zakoupit, protože na skladech českých prodejců ještě rozhodně nějaké kusy budou. Za zhruba dva tisíce korun totiž můžete díky AirPlay získat velice snadný způsob, jak například na velkých obrazovkách (televize, projektor) ukazovat rodinně své zážitky z dovolené. Také pro jednoduché streamování obsahu z iTunes Store nadále skvěle postačí.

Apple tak nově ve své nabídce nabízí pouze jedinou Apple TV, pochopitelně tu poslední, která ovšem vyjde na 4 890 korun (vyšší kapacita je ještě o 1 600 korun dražší), což je na set-top box podobného ražení opravdu hodně. Obzvlášť v případě, když mnozí uživatelé všechny možnosti tvOS ani pořádně nevyužijí a často jim bude stačit jen zmíněné AirPlay. Zatímco konkurence od Amazonu, Googlu nebo Roku (vše však není dostupné na českém trhu) vábí uživatele agresivní cenovou politikou, Apple ukončením Apple TV třetí generace z tohoto pole zcela utíká. A to je možná škoda, byť konkurovat už jeho starší set-top box těm nejnovějším od konkurence nemohl.

Milovník a nadšený uživatel jablečných produktů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    No, ještě budu jednou rád, že mám v šuplíku schovanou jednu starou ATV2 :))

    Jsem na tom podobně. ATV2 mám k maximální spokojenosti již několik let a doposud jsem nenašel důvod kupovat novější typ.

    Koukam, ze je nas asi hodne :-). Krom toho i kdyz koupim novou TV a novou ATV, tak k te stare TV, nebo k HDMI monitoru se to bude hodit na streamovani videa porad. Mimojine za aktulani cenu okolo 2k je to lepsi a levnejsi nez kabely! Streamovani jde v pohode a ze vsech zarizeni i s jinym konektorem ;-).

celý text

Čtěte více.