Zavřít reklamu

 Když se zeptáte jablíčkářů na to, co mají na svých Apple produktech rádi, mnozí z nich „na první dobrou“ vyhrknou, že jsou to softwarové aktualizace, konkrétně pak to, jak rychle jsou rozšiřovány. Jakmile je totiž Apple vydá, člověk na ně nemusí naštěstí dni, ba dokonce ani hodiny nesmyslně čekat, ale pokud chce, může si je stáhnout de facto chvíli poté, co v Applu někdo zmáčkne pomyslné tlačítko „Publikovat“. O to víc možná zamrzí, že k úplné dokonalosti chybí kalifornskému gigantovi už jen kousek. 

Zatímco na aktualizace iPhonů, iPadů, Apple Watch, Maců či třeba Apple TV si uživatelé absolutně nestěžují, jinak tomu je v případě AirTagů, AirPods nebo třeba HomePodů. Zde totiž Apple zatím poměrně překvapivě tápe a jakékoliv zlepšení procesu aktualizací je proto zatím v nedohlednu. Paradoxní je přitom to, že by stačilo opravdu málo a je proto skoro až neuvěřitelné, že se tomuto málu Apple tak nějak vyhýbá. Na mysli máme konkrétně umístění aktualizačního centra do nastavení iPhonu, které by se vždy zaktivovalo například při připojení AirPods či AirTagů a které by umožnilo ruční instalaci updatu tak, jak jsme zvyklí třeba na Apple Watch. Ano, aktualizace pro AirTagy ani AirPods nebývají zpravidla životně důležité, nicméně mnozí jablíčkáři touží po tom si je nainstalovat co možná nejdříve po jejich vydání a právě ty proto limituje fakt, že na updaty musí čekat, popřípadě si je musí „vynutit“ skrze nejrůznější babské rady typu připoj zařízení, odpoj, připoj podruhé a udělej to a to. Poměrně zvláštní je navíc v tomto směru i to, že update ve výsledku stejně „prochází“ přes iPhone, takže by mělo být vlastně jedno, jestli jej Apple nechá nainstalovat sám, nebo dodá do iPhonu nějaké tlačítko, které aktualizaci „na povel“ spustí. 

Výše zmíněný HomePod je pak případem samým pro sebe. U něj se totiž Apple o dedikované aktualizační centrum sice pokusil, nicméně se mu nepovedlo z hlediska funkčnosti dotáhnout k dokonalosti, což čas od času proces aktualizací značně zkomplikuje. Tlačítko pro spuštění softwarových aktualizací tu sice je, nicméně po jeho stisknutí není vidět průběh updatu ani nic podobného, ale jen to, že probíhá. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby ovšem čas od času instalace updatu nezamrzla, což však aktualizační centrum není schopné rozpoznat a proto stále hlásí, že update probíhá. I zde je tedy rozhodně velký potenciál ke zlepšení, které by však mohlo být mnohem menšího rázu než u AirPods či AirTagů. Snad se tedy do budoucna upgradu těchto věcí dočkáme, jelikož se nejedná o žádné nesplnitelné šílenosti a uživatelský komfort v systémech Applu mohou tyto upgrady výrazně posunout směrem vzhůru. 

.