Zavřít reklamu

Když se podíváme na obsáhlé portfolio Applu, může si jeden snadno říci, že mu stačí mít jen iPhone, jen iPad, nebo jen Mac, a v ostatních případech používat zařízení jiných výrobců. Jenže tímto se právě ochudíte o ten bohatý ekosystém, ve kterém prostě Apple exceluje. Spadá do něho třeba i rodinné sdílení. 

Právě v rodinném sdílení najdete tu největší sílu, pokud vy, vaše rodina a přátelé používáte produkty Applu. Společnost v tom není lídrem s ohledem na to, kdy přišly její řešení na trh. Před Apple Music jsme zde už měli např. Spotify, před Apple TV+ samozřejmě kupříkladu Netflix a další. Tím, jak ale Apple ke sdílení přistupuje, tak z toho jasně profitujeme my, tedy uživatelé, což se u ostatních platforem říci nedá.

Netflix třeba aktuálně bojuje proti sdílení hesel. Nechce tratit ani korunu na tom, že by se za jedno předplatné mělo dívat více lidí, které neplatí. Jestli tento jeho nápad uspěje a přijmou jej i ostatní, nebo kvůli tomu uživatelé houfně přejdou ke konkurenci, tedy Disney+, HBO Max, nebo klidně Apple TV+, se teprve uvidí. My jen doufáme, že se zde neinspiruje právě Apple.

Jedno předplatné, až 6 členů 

Neřešme teď množství obsahu a jeho kvalitu, ale to, jak k němu můžete přistupovat. Rodinné sdílení Applu vám a až pěti dalším členům rodiny umožní sdílet přístup k službám, jako jsou iCloud+, Apple Music, Apple TV+, Apple Fitness+, Apple News+ a Apple Arcade (ne vše je u nás samozřejmě dostupné). Vaše skupina taky může sdílet nákupy v iTunes, Apple Books a App Storu. Právě v případě Apple TV+ tak budete platit 199 Kč měsíčně a kouká se za tuto cenu 6 lidí.

Navíc Apple dříve výslovně členy rodiny nijak nespecifikoval. Počítá sice s tím, že by mělo „rodinné sdílení“ obsahovat členy rodiny, ale vlastně to může být kdokoli, koho do své „rodiny“ přidáte. Klidně to tedy může být váš spolubydlící, kamarád, přítelkyně – ne jen v jedné domácnosti a na jednom čísle popisném. Apple v tomto ohledu zvolil agresivní strategii, protože ale také musel, aby na trh pronikl.

Je klidně možné, že časem toto začne omezovat, do jisté míry by byl ale sám proti sobě. Právě toto také uživatele nutí používat jeho produkty. Tržby ze služeb mu přitom ale stále rostou, což je třeba rozdíl oproti Spotify, které po léta jen přežívá, anebo Disneyho, kdy tato společnost podobně jako mnohé jiné propouští tisíce zaměstnanců. Apple zatím nemusí.

Nastavení rodiny je přitom skutečně jednoduché. Jeden dospělý ve vaší domácnosti, a tedy organizátor, pozve ostatní členy do skupiny. Jakmile členové rodiny pozvání přijmou, okamžitě získají přístup k předplatným skupiny a k obsahu, který lze v rámci služby sdílet. Každý člen rodiny přitom používá svůj vlastní účet. Může být ještě něco jednoduššího?

.