Zavřít reklamu

Nová hudební služba Apple Music, která se spustí 30. června, bude streamovat písničky v přenosové rychlosti 256 kilobitů za sekundu, což je níže, než bývá aktuální standard, tedy 320 kilobitů za sekundu. Zároveň se Applu pro streaming nepodařilo nasmlouvat všechny umělce, které má svém iTunes katalogu.

Nižší bitrate, ale možná stejná kvalita

Na WWDC sice Apple o přenosové rychlosti nemluvil, ale ukázalo se, že bitrate bude u Apple Music skutečně nižší než u konkurenčních Spotify a Google Play Music, ale také Beats Music, které právě Apple Music nahradí.

Zatímco Apple nabídne jen 256 kbps, Spotify a Google Play Music streamuje 320 kbps a Tidal, další z konkurenčních služeb, dokonce za příplatek nabízí ještě vyšší bitrate.

Jeden z důvodů, proč se Apple rozhodl pro 256 kbps, může být cíl zajistit co možná nejmenší datovou spotřebu, když budete poslouchat hudbu přes mobilní internet. Vyšší bitrate pochopitelně bere více dat. Pro uživatele iTunes to ale zřejmě nebude příliš velký problém, protože 256 kbps je standard pro skladby v iTunes.

Na kvalitu streamované hudby by mohla mít větší vliv využitá technologie, ale Apple nepotvrdil, zda použije AAC nebo MP3. Beats Music měly streamovací technologii MP3, ale pokud by bylo v Apple Music využito AAC, i při nižším bitratu by byla kvalita minimálně srovnatelná jako u konkurence.

[youtube id=“Y1zs0uHHoSw“ width=“620″ height=“360″]

Streaming zatím bez Beatles

Při představování nové hudební služby Apple také blíže nespecifikoval, zda bude mít každý k dispozici pro streamování skutečně úplně celou iTunes knihovnu tak, jak vypadá nyní. Nakonec se ukázalo, že všichni interpreti streamování svých skladeb nepovolili.

V Apple Music bude mít sice uživatel přístup k více než 30 milionům písniček, ale o kompletní iTunes katalog se nejedná. Apple stejně jako konkurenční služby nedokázal podepsat smlouvy s úplně všemi vydavateli, a tak nebude ani v rámci Apple Music možné streamovat například celou diskografii Beatles. To půjde jedině v případě, že si jejich alba koupíte samostatně.

Beatles je nejznámější jméno, které se Applu nepodařilo na streamovací palubu dostat, ale určitě není legendární liverpoolská kapela jedinou. Eddy Cue a Jimmy Iovine se nicméně snaží do oficiálního spuštění služby ještě chybějící kontrakty vyjednat, a tak zatím není zcela jasné, kdo všechno bude 30. června stejně jako Beatles v Apple Music chybět.

S Beatles má Apple poměrně bohatou historii. Dlouhé roky se řešily spory ohledně porušení ochranné známky (nahrávací společnost Beatles se jmenuje Apple Records), až se nakonec v roce 2010 vše urovnalo a Apple vítězoslavně představil kompletní Beatles v iTunes.

„Brouci“, jejichž fanoušek byl i Steve Jobs, se v iTunes staly okamžitě hitem, což jen potvrzuje, jak významné by pro Apple bylo, kdyby se mu podařilo nasmlouvat skladby Beatles také pro streamování. Proti konkurenci jako Spotify by tím získal ohromnou výhodu, Beatles totiž není možné nikde streamovat a mimo iTunes ani jinde digitálně koupit.

Právě třeba proti Spotify má zatím Apple navrch například ve zlanaření populární zpěvačky Taylor Swift. Ta před časem nechala za velkého mediálního rozruchu odstranit své skladby ze Spotify, protože bezplatná verze této služby podle ní znehodnocovala její tvorbu. Díky Taylor Swift tak bude mít Apple proti svému největšímu konkurentovi ze Švédska v tomto ohledu navrch.

Zdroj: The Next Web, The Verge
Témata: ,
.