Zavřít reklamu

Služba Shazam překročila milník jedné miliardy „shazamů“ za měsíc, jak oznámila společnost Apple, která jej vlastní od roku 2018. Od svého spuštění, které je datováno k roku 2002, už dokonce rozpoznala na 50 miliard skladeb. Na enormním růstu hledání má však zásluhu právě Apple, který se jej snaží lépe integrovat do svých systémů. V rámci WWDC21 a předstaeného iOS 15 byl totiž Applem uveden i ShazamKit, který je dostupný všem vývojářům, aby ti mohli tuto službu lépe integrovat do svých titulů. Zároveň bude s ostrou verzí iOS 15 možné přidat Shazam i do Ovládacího centra, abyste k němu měli možnost přistupovat o poznání rychleji. Služba ale není dostupná jen pro iOS, najdete ji i v Google Play pro platformu Android a funguje i na webu.

Shazam v App Store

Vyjádření ohledně pokoření milníku hledání vydal viceprezident Apple Music a Beats Oliver Schusser: „Shazam je synonymem magie – jak pro fanoušky, kteří získávají identifikaci písně téměř okamžitě, tak i pro objevované umělce. S jednou miliardou hledání za měsíc je Shazam jednou z nejpopulárnějších hudebních aplikací na světě. Dnešní dosažené milníky ukazují nejen lásku uživatelů ke službě, ale také stále rostoucí chuť k objevování hudby po celém světě.“ Na rozdíl od jiných služeb, které vám umožní identifikovat píseň z jakéhokoli broukání, Shazam funguje na základě analýzy zachyceného zvuku a hledá shodu založenou na akustickém otisku v databázi milionů skladeb. Skladby identifikuje za pomoci algoritmu řečeného otisku, na jehož základě zobrazí časově-frekvenční graf s názvem spektrogramu. Jakmile je otisk zvuku vytvořen, Shazam začne vyhledávat shodu v databázi. Pokud je ta nalezena, výsledná informace je vrácena k uživateli.

Dříve fungoval Shazam jen přes SMS 

Sama společnost byla založena už v roce 1999 a to studenty Berkeley. Po spuštění v roce 2002 byla známá jako 2580, protože zákazníci ji mohli využít pouze pomocí odesílání kódu ze svého mobilního telefonu, aby si mohli nechat hudbu rozpoznat. Telefon se pak automaticky do 30 s zavěsil. Výsledek byl posléze zaslán k uživateli v podobě textové zprávy obsahující název skladby a jméno interpreta. Později služba začala také přidávat hypertextové odkazy v textu zprávy, které umožnily uživateli si píseň stáhnout z internetu. V roce 2006 uživatelé zaplatili buďto 0,60 liber (asi 20 Kč) za volání nebo měli neomezené použití Shazamu za 4,50 liber (asi 170 Kč) na měsíc, stejně jako on-line služby ke sledování všech tagů.

.