Zavřít reklamu

Zástupci Applu před soudem odhalili, že byli šokováni, když Samsung představil své první telefony Galaxy, nicméně kvůli tomu, že byla jihokorejská společnost významným partnerem, byli v Cupertinu ochotní se svým konkurentem uzavřít dohodu.

V říjnu 2010 Apple Samsungu nabídl své patentové portfólio, pokud budou Korejci ochotni platit Applu 30 dolarů za každý svůj smartphone a 40 dolarů za každý svůj tablet.

„Samsung se rozhodl, že bude napodobovat iPhone,“ stálo v prezentaci Applu, která byla 5. října 2010 předložena Samsungu. „Applu by se líbilo, kdyby Samsung požádal o licenci s předstihem, ale jelikož je to strategický dodavatel Applu, jsme mu připraveni licenci za určité poplatky poskytnout.“

A nejen to – Apple zároveň nabídl Samsungu 20% slevu, pokud výměnou poskytne licence na své portfólio. Vedle Galaxy telefonů nicméně Apple vyžadoval poplatky i za smartphony s operačními systémy Windows Phone 7, Bada a Symbian. Po slevě za každý telefon s Windows Mobile žádal 9 dolarů a 21 dolarů za zbylá zařízení.

V roce 2010 Apple vypočítal, že mu Samsung dluží zhruba 250 milionů dolarů (asi 5 miliard korun), což byla mnohem menší částka, než za kterou Apple u Korejců nakupoval součástky. Právě tato nabídka byla uvedena v prezentaci z 5. října 2010, která byla v pátek před soudem zveřejněna.

Apple vs. Samsung

[related-posts]

Ještě před tím, než Apple s výše zmíněnou nabídkou přišel, svého konkurenta varoval, že ho podezřívá z kopírování iPhonu a porušování jeho patentů. „Apple našel několik příkladů, kde Android používá nebo nabádá jiné, aby používali technologii patentovanou Applem,“ stojí v prezentaci ze srpna 2010, jež nese název „Samsung kopíruje iPhone“. Boris Teksler, jenž se v Applu stará o licencování patentů, před porotou vypovídal, že kalifornská společnost vůbec nerozuměla tomu, jak takový partner jako Samsung mohl vytvářet podobně kopírující produkty.

K dohodě mezi oběma stranami nakonec nedošlo, a tak nyní Apple vymáhá mnohem větší částku. Po Samsungu za kopírování jablečných produktů požaduje už více než 2,5 miliardy dolarů (asi 51 miliard korun).

Na přiloženém dokumentu si můžete prohlédnout nabídku, kterou Apple v říjnu 2010 Samsungu předložil (v angličtině):

Samsung Apple Oct 5 2010 Licensing

Zdroj: AllThingsD.com, TheNextWeb.com

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.