Zavřít reklamu

Apple souhlasil s tím, že zaplatí uživatelům starších iPhonů odškodné až 500 milionů dolarů za to, že jim snížil výkon iPhonů bez jejich vědomí. Odškodné se týká tentokrát pouze Američanů, kteří používali iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus nebo iPhone SE a měli nainstalovaný alespoň iOS 10.2.1 před 21. prosincem roku 2017.

Základním kamenem hromadné žaloby byly změny v systému iOS, kvůli kterým se zhoršil výkon iPhonů. Ukázalo se totiž, že starší baterie nedokázaly udržet výkon iPhonu na 100 procent a občas se uživatelům stávalo, že se zařízení restartovalo. Apple na to zareagoval v únoru 2017 omezením výkonu, problém byl však v tom, že o této změně neinformoval zákazníky.

Agentura Reuters dnes informovala, že Apple odmítl protiprávní jednání, ale aby se společnost vyhnula zdlouhavým soudním tahanicím, souhlasila s odškodným. Přesněji se jedná o vyplacení 25 dolarů za jeden iPhone s tím, že tato částka může být vyšší anebo naopak nižší. Celkově však odškodné musí přesáhnout částku 310 milionů dolarů.

V době odhalení se jednalo o poměrně velký skandál, Apple se nakonec v prosinci roku 2017 omluvil a zároveň společnost přislíbila změny. V roce 2018 byla zlevněna výměna baterie, a hlavně se v nastavení iOS objevila možnost zobrazení stavu baterie a přepínač zpomalení výkonu. Uživatelé si můžou sami rozhodnout, jestli chtějí mít plný výkon zařízení s občasným pádem systému, anebo si výkon přiškrtí výměnou za stabilní systém. Navíc u novějších iPhonů se nejedná o takový problém, díky změnám v hardwaru, je omezování výkonu téměř minimalizováno.

.