Zavřít reklamu

Ohebné telefony jsou zde s námi již několik let. Jejich prodeje nejsou nijak obrovské, ale s tím, jak přibývají výrobci, kteří toto řešení přijali, je na čase brát je vážně. Co původně mohlo vypadat jen jako technologický výstřelek, totiž může přerůst v trend a Apple by ho neměl ignorovat. 

O budoucnost značky se asi není třeba bát, a to obzvláště když vidíme, že každý 20. prodaný smartphone roce 2022 byl iPhone 13. Skvěle se vedlo i iPhonu 13 Pro Max nebo 14 Pro Max, i když do součtů zasáhl jen po čtyři měsíce z roku. Ostatně více se o tom dočtete v našem předchozím článku. Pravda je však taková, že světoví výrobci přijímají ohebné telefony za své právě proto, aby jim neujel vlak, který poměrně zdárně rozjel Samsung.

Samsung je lídr, ale jak dlouho? 

Letos v létě hodlá jihokorejský výrobce představit už páté generace svých skládaček, tedy modelů Galaxy Z Fold5 a Galaxy Z Flip5. První je high-end řešení kombinující tablet se smartphonem, druhý pak kompaktní telefon véčkové konstrukce. I když mají oba modely značné konstrukční omezení, a kdy konkurence ukazuje, že to umí i lépe, je právě Samsung lídrem trhu. Může za to nejen to, že představil své skládačky jako první, ale má i silné jméno, které zná celý technologický svět.

Prodeje skládaček

Podle Financial Times se loni prodalo na 14,2 milionu ohebných smartphonů a z toho 12 milionů neslo logo výrobce Samsung. Méně než dva miliony potom zvládl prodat Huawei, o zbytek se podělily značky jako Oppo, Vivo, Xiaomi a Honor. Motorola zvládla prodat jen něco kolem 40 tisíc svého véčka Razr. Jenže čínští dravci nehází flintu do žita. I přes padající trend prodejů chytrých telefonů má totiž ten se skládačkami růst, kdy se odhaduje, že se jich letos prodá kolem 30 milionů. A to už není úplně zanedbatelné číslo, když je více jak dvakrát takové.

Lidé jsou znudění běžnými konstrukcemi stále stejných telefonů a chtějí se odlišit, a to i co se používání samotného zařízení týče. Samsung letos plánuje dodat na trh rovnou 15 milionů svých skládaček, zbylých 15 milionů je tedy manipulační prostor pro všechny ostatní. Nemyslete si přitom, že ostatní řešení jsou nějaké kočkopsi. Jedná se o velice povedené, a hlavně skutečně použitelné, stroje. Dosud bylo jejich největší nevýhodou jen to, že je značky prodávaly především na svém domácím, tedy čínském, trhu, což se pomalu mění a začínají expandovat i za hranice a na globální trh.

Apple zbytečně vyčkává 

Ze stranu Applu už by skutečně stálo za to do tohoto vlaku naskočit i proto, že se jej chystá následovat třeba také Google. Když se navíc podíváte třeba na portfolio iPadů, jejichž prodeje stejně jako všech tabletů stále padají. Navíc portfolio iPadů je možná až zbytečně obsáhlé – máme zde řady Pro, Air, mini, a ještě tu základní, kde Apple prodává 9. i 10. generaci. U iPhonů je každý rok představena jen jedna řada o čtyřech modelech, takže pokud budeme hrát na sílu, v iPadech je jasně větší výběr.

Jednoduše z toho vyplývá, že jedna možnost u iPhonů navíc by nebyla nic proti ničemu, a navíc by s ní mohl Apple patřičně uspět. Ostatně nic moc jiného se neočekává. Může následovat trend, který jen podpoří svou vizí a asi jej není třeba kritizovat za to, že přijde s podobou, která už zde jen, jen ve svém designovém jazyce. Nechceme vymýšlet kruh, chceme jen mít míce možností výběru, protože barvami iPhonů nás už Apple dlouho neuchlácholí. 

.