Zavřít reklamu

Apple nadále svádí bitvu se Samsungem o to, kdo bude jedničkou v počtu celosvětově prodaných smartphonů. I když s ohledem na tržby je vítěz jasný (Apple), s ohledem na jednotlivá čtvrtletí právě v počtu prodaných kusů vede Samsung, i když Applu pravidelně patří vánoční sezona. I tak platí, že iPhony jsou nejprodávanějšími telefony. 

Společnost Counterpoint Research sestavila seznam nejprodávanějších smartphonů po celém světě, kde jasně dominují právě iPhony Applu. Když se podíváte na žebříček Global Top 10 Smartphones, tak z deseti míst jich patří hned osm Applu. Zbylé dva smartphony jsou pak ty jihokorejského výrobce s tím, že se ještě ke všemu jedná o low-endová zařízení.

Jasný lídrem loňského roku byl iPhone 13, který má neuvěřitelný 5% podíl. Druhé místo pak patří iPhonu 13 Pro Max následovaným iPhonem 14 Pro Max což je také skutečně impozantní, když si vezmete, že do žebříčku začal promlouvat až v září loňského roku, tedy po svém představení. Patří mu 1,7% podíl. Čtvrtý už je ale Samsung Galaxy A13 s podílem 1,6 %, má však shodně s následujícím iPhonem 13 Pro. Třeba takový iPhone SE 2022, od kterého se nějaký horentní úspěch příliš nečekal, je na 9. místě s 1,1% podílem, 10. je další Samsung, a to Galaxy A03.

Counterpoint

Když se podíváme na měsíční prodeje, tak iPhone 13 vedl od ledna do srpna, kdy v září od něho převzal štafetu iPhone 14 Pro Max (z důvodů jeho nedostatku na konci roku jej v prosinci předběhl iPhone 14). iPhone 13 Pro Max stabilně držel druhou pozici také od začátku roku až do září. Je ale zajímavé, že iPhone 13 Pro nebyl v žebříčku během ledna a února 2022 vůbec vedený, kdy v březnu poskočil na 37. příčku a následně se pohyboval od 7. do 5. místa.

Jak vykládat data 

Žebříčku a algoritmům vypočítávajícímu výsledky ale nejde 100% věřit. Když se podíváte na iPhone SE 2022, tak ten byl v lednu na 216. pozici, v únoru na 32. a březnu na 14. Problém je zde v tom, že Apple jej představil právě až v březnu 2022, takže za leden a únor se zde pravděpodobně počítá s předchozí generací. Dokládá to ale zmatečnost ve značení, protože v obou případech se vlastně jedná o iPhone SE a ne všichni musí nutně uvádět označení generace nebo roku.

Nechceme nijak rozporovat úspěch Applu, který je v tomto skutečně velkolepý, je třeba brát ale ohled i na to, kolik málo modelů telefonů prodává. Za rok vydá jen čtyři nanejvýš pět, pokud počítáme i iPhone SE, modelů, kdežto třeba takový Samsung má jejich počet úplně jiný, a tím také více rozprostře prodeje svých telefonů Galaxy. Pro něho je však škoda, že jeho nejprodávanější smartphony spadají do nejnižšího segmentu, a proto na nich má nejmenší marži. Vrcholné řady Galaxy S prodá jen něco kolem 30 milionů, skládací řady Z jen něco v řádů milionů. 

.