Zavřít reklamu

Pokud jste si mysleli, že je covidová a čipová krize zažehnána, stačí se podívat na dodací lhůty produktů Applu v jeho Apple Online Store. Bohužel situace není pořád nijak růžová, a to co se zejména nových počítačů Mac týče. Pokud si na ně brousíte zuby, asi byste neměli příliš váhat, jinak můžete i prováhat. 

Třeba taková společnost Quanta vyrábějící modely MacBooků Pro ve svém závodě v Šanghaji dokázala od ukončení omezení z minulého měsíce obnovit pouze 30 % své výrobní kapacity. Na vině jsou nejen přetrvávající covidové restrikce ale především nedostatek komponent, mezi které samozřejmě patří především čipy. Podle DigiTimes už sice Apple přešel z námořní na leteckou přepravu, aby co nejvíce zkrátil dobu přepravy, ale ani tímto krokem nedokáže plně nasytit pořád hladový trh.

Mac Studio a MacBooky Pro jsou problém 

Stačí se podívat do českého Apple Online Store, abyste si udělali obrázek o vážnosti situace. Kdybyste měli zálusk na nejnovější Mac Studio, tak jen na základní konfiguraci v ceně 57 tisíc Kč budete čekat měsíc, v případě vyšší konfigurace s čipem M1 Ultra v ceně 117 tisíc Kč už měsíce dva. Nejinak je tomu i u podzimní novinky společnosti v podobě MacBooků Pro. Ať už sáhnete po 14 nebo 16“ variantě, klidně i jen v běžných konfiguracích, tak v obou případech se dočkáte nejdříve 1. července, což je aktuálně celých dlouhých 52 dní.

Kdybyste však chtěli 13“ MacBook Pro s M1 čipem, tak těch má Apple viditelně dostatek, protože k vám dorazí hned druhý den po objednání. Proto je poměrně zvláštní to, že u MacBooku Air s M1 je tomu dost jinak. Toho se při aktuální objednávce dočkáte až 27. června, takže i zde si počkáte měsíc a půl. U Macu mini je situace stabilizovaná, protože ten s čipem M1 můžete mít ihned, platí to i pro 24“ iMac.

mpv-shot0323

Chcete-li si koupit nové počítače Applu, tak se dá předpokládat, že se čekací doba natáhne, toto je ale skutečně příliš. Nedostatek Airů je pak poměrně záhada, když 13“ MacBooků je viditelně dost. Leda že by se společnost skutečně chystala na jeho nástupce. To by ale dávalo smysl právě i v případě nejmenšího MacBooku Pro. Nečeká se ani na iPhony, které můžete mít hned druhý den po jejich objednání, stejná situace je i u iPadů. U Apple Watch hodně záleží na volbě řemínku, ale pokud budete chtít ten zcela běžný, i u nich se dočkáte druhý den po objednání. Nedostatek tak postihuje skutečně jen počítače společnosti. 

.