Zavřít reklamu

V roce 2006 se Apple pochlubil se zbrusu novým laptopem s názvem MacBook Pro, který přišel ve dvou velikostech – s 15″ a 17″ obrazovkou. Za poměrně dlouhou dobu jsme se ale dočkali řady nejrůznějších změn. „Pročka“ si prošly rozsáhlým vývojem, několikrát změnily design, potýkaly se s různými problémy a podobně, než se dostaly do bodu, ve kterém jsou k dostání dnes. Nyní se nabízí hned tři verze. Víceméně základní 13″ model a následně profesionální 14″ a 16″.

Ještě před lety tomu bylo úplně jinak. Vůbec první 13″ model se představil již v roce 2008. Tyto ostatní verze ale nyní nechme stranou a pojďme se zaměřit na 17″ MacBook Pro. Jak už jsme zmínili výše, když se MacBook Pro obecně vůbec představil, 17″ verze přišla prakticky jako první (jen pár měsíců po 15″ modelu). Apple jej ale velice rychle přehodnotil a v tichosti přestal s jeho výrobou a prodejem. Proč se k tomuto kroku uchýlil?

V hlavní roli: Slabé prodeje

Hned ze začátku je nutné upozornit na fakt, že se Apple s vysokou pravděpodobností setkal se slabým odbytem tohoto zařízení. Ačkoliv pro některé uživatele šlo o prakticky nejlepší dostupný laptop, který nabízel dostatek výkonu a spoustu místa pro multitasking, tak ani tak mu nelze upřít jeho nedostatky. Pochopitelně se jednalo o poměrně masivní a těžký laptop. Na první pohled sice byl přenositelný, avšak v praxi už to tak jednoduché nebylo.

macbook pro 17 2011
Nabídka MacBooků Pro v roce 2011

V roce 2012, kdy se 17″ MacBook Pro dočkal svého definitivního konce, se napříč jablíčkářskou komunitou začala šířit poměrně hezky znějící spekulace. V té době totiž nabídku tvořily celkově tři modely, podobně jako dnes. Konkrétně se jednalo o 13″, 15″ a 17″ MacBook Pro. Ten největší z nich měl pochopitelně i nejvyšší výkon. Někteří fanoušci proto začali spekulovat o tom, že jej Apple zařízl z dalšího prostého důvodu. Jablíčkáři jej totiž údajně měli favorizovat nad tehdejším Macem Pro, kvůli čemuž se oba modely potýkaly s relativně slabším odbytem. Oficiálního potvrzení od Applu jsme se ale nikdy nedočkali.

Po letech čekání přišel kompromis

Jak už jsme zmínili výše, někteří uživatelé na 17″ MacBook Pro nedali dopustit. Logicky po jeho zrušení strádali a volali po jeho návratu. Poměrně povedeného kompromisu se však dočkali až v roce 2019, kdy Apple vzal 15″ model, zúžil rámečky kolem displeje a po dalším přepracování na trh přinesl 16″ MacBook Pro, který je k dostání dodnes. V praxi se tak jedná o poměrně povedenou kombinaci větší velikosti, přenositelnosti a výkonu.

.