Zavřít reklamu

Apple stále ovládá trh s bezdrátovými sluchátky. AirPods se i nadále těší oblibě, ale očekávání se příliš nenaplňují. Konkurence přitom nabírá na obrátkách.

Známá analytická firma Counterpoint Research vydala svou detailní zprávu o stavu trhu se „slyšitelnostmi“, čili skutečně bezdrátovými sluchátky. Pro Cupertino vyznívá na jednu stranu dobře, ale na druhou stranu najdeme i háček.

Ta dobrá zpráva je, že AirPods stále s přehledem ovládají celý trh bezdrátových sluchátek. Counterpoint sice nesděluje ve veřejně příslušné sekci čísla prodejů, ale dle konkrétních modelových řad jsou sluchátka Applu s velkým náskokem na prvním místě prodejů.

AirPods tak zabírají více než polovinu trhu. Na druhé místo se pomalu probojoval Samsung, který uzmul tuto příčku firmě Jabra se sluchátky Elite Active 65t. Další místa si rozebraly firmy Bose, QCY, JBL a do žebříčku těch významnější ještě stačila zasáhnout firma Huawei.

AirPods best selling headphones

Špatná zpráva pro Cupertino je, že podíl na trhu se sluchátky je více méně stejný jako čtvrtletí předtím. Přitom se očekávalo, že druhá generace AirPods prodeje posílí a Apple zaujme ještě větší podíl na trhu. Nestalo se tak.

Zákazníci vyčkávají, druhá generace AirPods nepřesvědčila

Je možné, že zákazníci očekávali od druhé generace více než „pouhé“ rychlejší párování, funkci „Hey Siri“ anebo bezdrátové indukční nabíjecí pouzdro. Zvěsti se nenaplnily, a tak nedošlo na potlačení šumu nebo na zásadnější novinky, které by potencionální kupce přesvědčily.

Koncept další generace AirPods:

Na druhou stranu si ruce nemůže mnout ani konkurence. Samsung je sice druhý, ale za svou příčku zaplatil velkou daň. Marketingově dravá kampaň totiž šla na úkor zisků ze sluchátek. Apple tak svou marží nadále vede a zisky z prodejů AirPods jsou stále na jiné úrovni než zisky jeho konkurentů. Rozdíl vyniká ještě více, pokud dojde na srovnání sluchátek z opačného konce žebříčku, například firmy Huawei.

Celkově však trh se „slyšitelnostmi“ dále roste a potenciál proto není vyčerpán. Ve čtvrtletním srovnání jde dokonce o 40% růst a to ve všech sledovaných regionech, tedy Severní America, Evropa a země silných ekonomik.

AirPods grass FB

Zdroj: 9to5Mac

.