Zavřít reklamu

Včera odpoledne se na YouTube objevil již tradiční měsíční report toho, jak se za posledních 30 dní posunuly práce na nové centrále Applu, zvané Apple Park. Video si můžete prohlédnout níže, s jeho obsahem se zde nemá smysl příliš zabývat, neboť si ho může každý prohlédnout sám. V tuto chvíli je celý komplex před dokončením a v rámci stavebních a pozemních prací se v podstatě již finišuje. Malé skupinky zaměstnanců již zahájily stěhování a zbytek by se měl přesunout do konce roku. Poté by mělo být konečně hotovo. Je ovšem tento megalomanský projekt úspěchem, nebo se jedná pouze o naplnění vizí, které zdaleka nesdílí všichni zúčastnění?

Konec stavebních prací a následného stěhování personálu a materiálu by mělo značit úspěšné dokončení celého projektu, jehož život začal před dlouhými šesti lety. Je ovšem velmi dobře možné, že se zas takový happy end konat nebude. Veselá nálada z dokončení jedné z nejmodernějších a nejpokrokovějších staveb historie, by se mohla velmi rychle rozplynout. Jak se totiž v posledních týdnech ukazuje, ne všichni sdílí všeobecné nadšení nad svou novou (pracovní) domovinou.

Při plánování se na komfort zaměstnanců očividně myslelo. Jak jinak si vysvětlit celou plejádu doprovodných budov, od fitness centra, bazénu, relaxačních prostor, restaurací až po park na procházky a rozjímání. Co se ovšem příliš nedomyslelo, bylo provedení samotných kancelářských prostor. Několik zaměstnanců Applu se nechalo slyšet, že se jim do tzv. open space prostorů prostě nechce a není se čemu divit.

Idea na papíře zní slibně. Otevřené kanceláře budou podporovat komunikaci, sdílení nápadů a budou lépe budovat týmového ducha. V praxi to tak ale často není a open space je spíš zdrojem negativních reakcí, které ve finále vedou k poklesu atmosféry na pracovišti. Někomu tento typ uspořádání sedí, jiným naopak ne. Problém je, že by v těchto prostorech měla fungovat naprostá většina zaměstnanců. Samostatnými kancelářemi bude disponovat jen vyšší management a vedení, které bude od open space kanceláří vzdáleno.

Proto nastala poměrně kuriózní situace, kdy se některé týmy z nově vybudované centrály separovaly a buď zůstávají a dále zůstanou v budově dosavadní centrály, nebo si pro sebe vymohli vlastní malý komplex, ve kterém budou jako tým pracovat bez toho, aniž by je rušili ostatní zaměstnanci. Tento přístup prý zvolil například tým, který má na starosti architekturu mobilních procesorů Ax.

V následujících měsících bude velmi zajímavé sledovat, jaké ohlasy na Apple Park se dostanou na povrch. Už nyní je jasné, že ne všichni jsou z nové budovy nadšeni i přes to, o jaký areál se jedná. Jaký vztah k open space kancelářím máte vy? Dokážete v tomto prostředí fungovat, nebo potřebujete mít své vlastní soukromí a klid na práci? Podělte se s námi v komentářích.

apple-park
Zdroj: YouTube, Business Insider, DaringFireball

Témata: , ,
.