Zavřít reklamu
iWant

Pro Steva bez Steva: Příběh Apple Parku

iWant

Nejnovější sídlo společnosti Apple – cupertinský Apple Park – se stihlo stát legendou ještě před svým zprovozněním. Velkolepý, futuristický a do detailu promyšlený areál byl ostře sledovaným objektem zájmu fanoušků i odborníků zejména těsně před svým dokončením. Jak to ale celé začalo?

Jablečný kampus Apple Park měl původně své brány zaměstnancům cupertinské společnosti otevřít v dubnu loňského roku. Přestože byla nakonec zprovozněna jen jeho část, veřejnost byla nadšená. Když Tim Cook složil na loňské zářijové Apple Keynote poctu Stevu Jobsovi a za zvuků „All You Need is Love“ od Beatles spustil videoprezentaci Steve Jobs Theater, který je součástí Apple Parku, dojalo to nejednoho fanouška – a možná i zaměstnance – Applu. Obrovské množství práce a úsilí, které za finálním projektem stojí, jsme díky současným technologiím mohli zejména před dokončením Apple Parku sledovat téměř v přímém přenosu. Mnozí z nás každý měsíc lačně hltali záběry z dronu, zobrazující postup prací na stavbě. Příběh Apple Parku je ale ještě o něco starší – pojďme si ho připomenout.

Na počátku byl Jobs

Oficiálně všechno začalo v roce 2006, kdy tehdejší generální ředitel Applu Steve Jobs oznámil záměr vybudovat v Cupertinu nové sídlo společnosti s pracovním názvem Apple Campus 2. Autorem původní myšlenky byl samotný Jobs, na návrhu se podílel britský architekt Norman Foster. „Jedním ze zásadních momentů v celém projektu byla chvíle, kdy mi Jobs kladl na srdce, ať na něj nepohlížím jako na klienta, ale jako na součást svého týmu,“ uvedl Foster.

Jobs měl o podobě budoucího kampusu poměrně jasnou představu, inspirovanou Disney Pixar Campusem v Emeryville, na jehož návrhu se podílel. Steve byl nadšený představou modelu „vše pod jednou střechou“, a co se plánů na Apple Campus týče, nehodlal v žádném případě troškařit.

„V jeho středu se nachází nádherné nádvoří a spousta dalších věcí,“ prohlásil o chystaném Apple Campusu 2 Steve Jobs v roce 2011 při svém posledním vystoupení na veřejnosti. „Je to kruh, takže je zcela zakřivený. Nejde zrovna o nejlevnější způsob stavby. Každá skleněná tabule na hlavní budově bude zakřivená. Chceme postavit nejlepší kancelářskou budovu na světě. Jsem si jistý, že sem budou jezdit studenti architektury, aby si ji prohlédli,“ dodal sebejistě, a dnes nezbývá, než mu dát za pravdu.

7. červen 2011: Steve Jobs představuje v Cupertinu projekt s názvem „Apple Campus 2“:

Vznik jablečného ráje na Zemi

Apple Park vypadá jako splněný sen každého zaměstnance. Jeho součástí je plno ovocných stromů, trasy pro rekreační běh nebo jízdu na kole, obří fitness a wellness centrum, sedm kaváren, z nich největší má tři patra, řada prostor pro odpočinek a mimo jiné i Apple Store pro návštěvníky kampusu, kde je možné zakoupit exkluzivní jablečný merchandise, který není jinde k sehnání.

 

Stavba Apple Parku byla otázkou mnoha let. Až do dubna roku 2008 neměla společnost Apple patřičná povolení k zahájení stavby. V listopadu roku 2010 obletěla svět zpráva o tom, že jablečná společnost zakoupila dalších 40 hektarů půdy, které původně patřila společnosti HP. V říjnu 2013 byly plány Applu schváleny cupertinskou městskou radou a přípravné práce pro demolici mohly začít a o rok později byla již půda kompletně vyčištěna a připravena k výstavbě. 22. února Apple oficiálně oznámil, že budovaný areál ponese název „Apple Park“ a auditorium se bude jmenovat „Steve Jobs Theater“. Apple Park se sice částečně otevřel v dubnu 2017, stavební práce ale pokračovaly i nadále a plného spuštění provozu se dočkalo „pouze“ auditorium Steve Jobs Theater, kde se také 12. září 2017 odehrála Apple Keynote.

Zelená síla

Apple se již řadu let snaží být co nejvíce „eco friendly“, a je nutné podotknout, že se mu to poměrně dobře daří. Jedním z největších důkazů je právě Apple Park, jehož zásobování elektrickou energií Apple vyřešil vskutku „zelenou“ cestou. Na dodávkách elektřiny z obnovitelných zdrojů pro Apple Park se podílí například provozovatelé kalifornského ranče Hearst, hlavní budova je osazena desítkami tisíc čtverečních  metrů solárních panelů. Díky speciální technologii dutých desek v podlaze navíc budova nepotřebuje žádnou klimatizaci ani vytápění – jedná se o největší přírodně odvětrávanou stavbu na světě.

Jobsovo velkolepé finále

Přestože velká část práce byla na Apple Parku odvedena až po smrti Steva Jobse, můžeme areál bez nadsázky nazvat jeho finálním projektem. Spoluzakladatel Applu se o vznik kampusu výrazně zasadil a významně se podepsal na jeho dokonale propracované podobě. Měl totiž od začátku jasno dokonce i ve zcela drobných detailech, které dohromady tvoří areál, nad nímž se tají dech.

 

Zdroj: Business Insider, MacWorld, Cult of Mac