Zavřít reklamu

Apple nám v loňském roce na WWDC ukázal první ochutnávku ze svého projektu Marzipan, skrz který chce sloučit aplikace pro své operační systémy macOS a iOS tak, aby fungovaly na obou systémech. Spolu s projektem nám Apple ukázal, jak fungují aplikace News, Stocks, Home a Voice Memos právě na macOS. O rok později, tedy na letošní WWDC by měl kalifornský gigant uvolnit SDK pro vývojáře třetích stran.

Apple zatím umožní vývojářům konvertovat aplikace z iPadu. Na iPhone aplikace si podle agentury Bloomberg počkáme až do roku 2020. Hlavní překážkou má být displej. Ten je totiž o dost menší, než na počítačích a Apple tak promýšlí, jak aplikace nastavit, aby si poradily s mnohem většími displeji. Aplikace, které jsme mohli doposud vidět, však čelí spoustě kritiky. Podle uživatelů jsou neohrabané, nefungují na nich stejné ovládací prvky, jako na tradičních aplikacích pro Mac a také většina gest je prozatím nefunkčních. Ovládání těchto aplikací však může do jisté míry ovlivnit také iOS 13, který by dle spekulací mohl přinést na iPad multitasking v podobě zobrazování dvou oken jedné aplikace (zatím je možné pouze rozdělení obrazovky pro dvě odlišné aplikace).

Do roku 2021 by rád Apple vývojářům poskytl balíček nástrojů, skrz který půjde vytvořit jednu aplikaci fungující jak na iOS, tak i na macOS. Nebylo by tedy nutné aplikaci žádným způsobem portovat, jelikož by se její kód sám měnil v závislosti na tom, jaký operační systém by právě používala. Tento balíček Apple s největší pravděpodobností představí letos na WWDC s tím, že jak jsme uvedli výše, bude jeho uvolňování postupné.

Plány Applu se však mohou dle agentury Bloomberg několikrát změnit a mohou se dokonce ještě odložit.

Zdroj: 9to5mac

.