Zavřít reklamu

V souvislosti se stále se šířící epidemií nového typu koronaviru dochází k rušení různých hromadných akcí a konferencí. V poslední době zrušily své akce společnosti Google, Microsoft i Facebook. Nejedná se zdaleka jen o události, které se konají v dohledné době – Google I/O 2020 byla například naplánovaná na polovinu května. Otazník se tedy vznáší i nad každoroční vývojářskou konferencí WWDC, kterou společnost Apple pořádá tradičně v červnu.

Datum konání WWDC obvykle firma oznamuje v polovině dubna – na případné oznámení o jejím konání (nebo zrušení) je tedy ještě relativně dostatek času. Situace je ale prozatím ještě taková, že setkání větších skupin lidí z různých koutů světa jsou spíše nežádoucí. Zatím není jasné, jak se bude epidemie dále vyvíjet, a předpovídat její další postup si netroufají ani odborníci. Co se tedy stane, pokud bude společnost Apple muset svou červnovou vývojářskou konferenci zrušit?

Živý přenos pro všechny

Epidemie nového koronaviru určitě není ničím, co by se mělo podceňovat nebo bagatelizovat, zároveň ale není dobré zbytečně podléhat panice. Jistá opatření, jako je omezení nebo zákaz cestování, případně rušení události, na kterých se setkává větší množství lidí, jsou ale jistě minimálně v tuto chvíli rozumná, protože mohou pomoci zpomalit šíření nákazy.

Apple svou vývojářskou konferenci WWDC pořádá již řadu let. Za tu dobu prošla akce výraznou změnou, a z události, která se původně konala prakticky za zavřenými dveřmi, se stal fenomén, který – respektive zahajovací Keynote – s nadšením sledují nejenom odborníci, ale i laická veřejnost. Jsou to právě moderní technologie, co dává Applu možnosti, jak WWDC neodpískat nadobro. Jednou z variant je pozvání malého počtu vybraných hostů do prostor Steve Jobs Theater. V úvahu připadají i základní zdravotní vstupní kontroly, podobné těm, které probíhají v současné chvíli na letištích a dalších místech. Konference by se výjimečně nemuseli účastnit ani posluchači „zvenčí“ – mohlo by se jednat o akci, určenou pouze zaměstnancům Applu. Živý stream je již několik let samozřejmou součástí každé úvodní Keynote k WWDC, takže by v tomto směru nešlo pro Apple o nic mimořádného.

Prohlédněte si pozvánky a tapety k předchozím ročníkům WWDC:

Lidský faktor

Kromě představování nových softwarových a dalších produktů a služeb je ale nedílnou součástí každé WWDC také setkávání odborníků a vzájemné předávání zkušeností, informací a kontaktů. WWDC totiž netvoří jen hlavní Keynote, ale také řada dalších akcí, na kterých se vývojáři z celého světa mohou setkat s klíčovými představiteli společnosti Apple, což je oboustranně důležitá příležitost. Osobní setkání tohoto typu nelze nahradit komunikací na dálku, v jejímž rámci se vývojáři obvykle omezují na hlášení chyb nebo podávání podnětů k dalšímu vylepšení. Do jisté míry by se ale i tato osobní setkání dala nahradit virtuální alternativou – inženýři Applu by si teoreticky mohli například vyhradit jistý čas, během něhož se prostřednictvím FaceTime nebo Skype hovorů budou věnovat jednotlivým vývojářům.

Nová příležitost?

Jason Snell z magazínu Macworld ve svém komentáři podotýká, že přesun Keynote do virtuálního prostoru by mohl nakonec všem zúčastněným stranám přinést i jisté výhody. Možnost virtuální setkání s představiteli společnosti Apple jistě uvítají například „menší“ vývojáři, kteří si třeba nákladnou cestu do Kalifornie nemohou dovolit. Pro firmu by snížení nákladů, spojených s konáním konference, zase mohlo znamenat příležitost k investování do vývoje nových technologií. Snell uznává, že jisté aspekty a součásti konference zkrátka do virtuálního prostoru přenést nelze, poukazuje ale na to, že pro většinu lidí WWDC již virtuální událostí je – do Kalifornie zavítá v podstatě jen zlomek všech vývojářů, a zbytek světa WWDC sleduje prostřednictvím živých přenosů, podcastů, video záznamů a článků.

Ještě dříve než WWDC se ale má konat březnová Keynote. Datum jejího konání zatím nebylo upřesněno, stejně jako to, zda se vůbec uskuteční – podle původních odhadů se měla konat koncem měsíce.

.