Zavřít reklamu

Apple v roce 2015 představil zbrusu nový 12″ MacBook. Jak už ze samotné velikosti vyplývá, jednalo se o zcela základní, ale nesmírně kompaktní a komfortní laptop na cesty, který jste si mohli hravě schovat do batohu či kabelky a vydat se s ním prakticky kamkoliv. Ačkoliv se jednalo o zcela základní model pro běžnou kancelářskou činnost na cestách, tak i přesto nabízel poměrně kvalitní Retina displej s rozlišením 2304×1440 pixelů v kombinaci s univerzálním USB-C portem. Důležitou vlastností byla i absence aktivního chlazení v podobě ventilátoru. V čem naopak pokulhával, tak byl výkon.

12″ MacBook se následně v roce 2017 dočkal aktualizace, ale velice zdárná budoucnost jej už nečekala. V roce 2019 totiž Apple ukončil prodej tohoto drobečka. Přestože se vyznačoval vytříbeným ultra-tenkým designem, kdy byl dokonce tenčí než MacBook Air, nízkou hmotností a kompaktními rozměry, tak ztrácel na straně výkonu. Kvůli tomu šlo zařízení použít pouze pro základní úkony, což je u laptopu za několik desítek tisíc vcelku škoda. Nyní se však stále intenzivněji hovoří o jeho návratu. Apple dle všeho pracuje na obnovení a již brzy bychom se tak mohli dočkat zajímavého revivalu. Otázka ale zní. Jedná se ze strany cupertinského giganta o krok správným směrem? Dává takové zařízení ještě vůbec smysl?

Potřebujeme 12″ MacBook?

Pojďme si tedy posvítit na onu základní otázku, tedy zdali vůbec potřebujeme 12″ MacBook. Přestože ještě před lety musel Apple zaříznout jeho vývoj a udělat za ním pomyslnou tlustou čáru, dnes by mohlo být všechno jinak. Někteří jablíčkáři ale mají obavy. Jak už jsme totiž zmínili výše, nabízí se zásadní otázka: dává menší Mac smysl? Když se totiž podíváme na segment jablečných telefonů, ihned spatříme poměrně nešťastný osud iPhonu mini. Přestože jablíčkáři volali po příchodu menšího telefonu bez jakýchkoliv kompromisů, tak ve finále se o žádný trhák nejednalo, ba právě naopak. iPhone 12 mini i iPhone 13 mini v prodejích naprosto pohořely, kvůli čemuž se Apple rozhodl pro jejich ukončení. Nahradil je pak větší model iPhone 14 Plus, tedy základní telefon ve větším těle.

Vraťme se ale k příběhu 12″ MacBooku. Od roku 2019, kdy došlo k ukončení prodeje, si segment jablečných počítačů prošel poměrně dlouhou a náročnou cestou. A právě to by mohlo diametrálně změnit příběh celého zařízení. Řeč je samozřejmě o přechodu z procesorů Intel na vlastní řešení Apple Silicon, díky čemuž si Macy výrazně polepšily nejen po stránce výkonu, ale také s ohledem na výdrž baterie/spotřebu energie. Vlastní čipsety jsou dokonce natolik úsporné, že se například MacBooky Air obejdou bez aktivního chlazení, což ještě před lety bylo prakticky nereálné. Právě z tohoto důvodu bychom s tím samým mohli počítat i v případě tohoto modelu.

macbook12_1

Hlavní benefity 12″ MacBooku

Právě obnovení 12″ MacBooku v kombinaci s čipsetem Apple Silicon dává největší smysl. Apple by tak na trh mohl přinést opět ono oblíbené kompaktní zařízení, které by už však netrpělo na dřívější chyby – Mac by tak nestrádal po stránce výkonu, ani netrpěl přehříváním a následným thermal throttlingem. Jak už jsme párkrát naznačili, jednalo by se o prvotřídní laptop pro nenáročné uživatele, kteří často cestují. Zároveň by mohlo jít o poměrně zajímavou alternativu za iPad. Pokud totiž někdo hledá zmiňované zařízení na cesty, ale nechce pracovat s jablečným tabletem kvůli jeho operačnímu systému, pak se 12″ MacBook jeví jako jasná volba.

.