Zavřít reklamu

V září nebo říjnu tohoto roku Apple pravděpodobně odhalí novou generaci svého telefonu. Jelikož se jedná o první verzi tzv. tik-tak strategie (kdy první model přinese výrazně nový design, zatímco druhý jen vylepšuje stávající), očekávání jsou vysoká. V roce 2012 přinesl iPhone 5 poprvé v historii telefonu větší úhlopříčku s rozlišením 640 × 1136 pixelů. Už dva roky předtím Apple zdvojnásobil (resp. zčtyřnásobil) rozlišení iPhonu 3GS, iPhone 5 pak přidal 176 pixelů vertikálně a změnil tak poměr stran na 16:9, což je mezi telefony prakticky standard.

Dlouho se spekuluje o dalším zvětšení obrazovky jablečného telefonu, v poslední době se nejvíce mluví o úhlopříčkách 4,7 palce a 5,5 palce. Apple dobře ví, že se stále více uživatelů příklání k větším úhlopříčkám, které jdou v případě Samsungu i dalších výrobců až do extrémů (Galaxy Note). Ať už se úhlopříčka iPhonu 6 ustálí na jakékoliv hodnotě, Apple bude muset řešit další záležitost, a tou je rozlišení. Současný iPhone 5s má hustotu bodů 326 ppi, což je o 26 ppi více než hranice Retina displeje, kterou stanovil Steve Jobs a kdy lidské oko nerozezná jednotlivé pixely. Pokud by Apple chtěl zachovat stávající rozlišení, skončil by na úhlopříčce 4,35 palce a hustota by zůstala těsně nad hranicí 300 ppi.

Chce-li Apple vyšší úhlopříčku a zároveň zachovat Retina displej, musí rozlišení navýšit. Server 9to5Mac přišel s velmi uspokojující teorií, která vychází z informací od zdrojů Marka Gurmana, jenž je v posledním roce nejspolehlivějším zdrojem zpráv kolem Applu a pravděpodobně má skutečně svého člověka uvnitř společnosti.

Z pohledu vývojářského prostředí Xcode nemá aktuální iPhone 5s rozlišení 640 × 1136, ale 320 × 568 v dvojnásobném zvětšení. To se označuje jako 2x. Pokud jste někdy viděli názvy grafických souborů v aplikaci, právě označení @2x na konci značí obrázek pro Retina displej. Podle Gurmana by měl iPhone 6 nabídnout rozlišení, které bude proti základnímu rozlišení trojnásobné, tedy 3x. Podobně je tomu ostatně i u Androidu, kde systém rozlišuje čtyři verze grafických prvků vzhledem k hustotě displeje, které jsou ve velikostech 1x (mdpi), 1,5x (hdpi), 2x (xhdpi) a 3x (xxhdpi).

iPhone 6 by tak měl mít rozlišení 1704 × 960 pixelů. Teď si možná myslíte, že to povede k další fragmentaci a iOS se tak přiblíží Androidu v negativním smyslu. To je pravda pouze částečně. Díky iOS 7 lze celé uživatelské prostředí vytvořit výhradně ve vektorech, zatímco v předchozích verzích systémů vývojáři spoléhali především na bitmapy. Vektory mají tu výhodu, že při libovolném zmenšení nebo zvětšení zůstanou stále ostré.

Pouze minimální změnou v kódu tak lze snadno vygenerovat ikony a jiné prvky, které budou přizpůsobené pro rozlišení iPhonu 6 bez znatelného rozpixelování. Samozřejmě při automatickém zvětšovaní může dojít k tomu, že ikony nebudou ostré tak jako při dvojnásobném zvětšení (2x), a proto budou muset vývojáři – respektive grafici – některé ikony přepracovat. Dohromady podle námi oslovených vývojářů to však představuje práci pouze na několik dní. Rozlišení 1704 × 960 by tak bylo nanejvýš přívětivé pro vývojáře, zvlášť za předpokladu, že používají vektory místo bitmap. Skvěle pro tento účel slouží například aplikace PainCode 2.

Když se vrátíme ke zmíněným úhlopříčkám, propočtem zjistíme, že iPhone se 4,7palcovým displejem by měl hustotu 416 pixelů na palec, při (možná absurdní) úhlopříčce 5,5 palce pak 355 ppi. V obou případech vysoko nad hranicí minimální hustoty Retina displeje. Je také otázka, zda Apple vše pouze zvětší, nebo prvky v systému přeskládá tak, aby byla lépe využita větší plocha. To se patrně při představení iOS 8 nedozvíme, chytřejší budeme zřejmě až po letních prázdninách.

Zdroj: 9to5Mac
.