Zavřít reklamu

Společnost Apple tento týden přiznala, že některé modely jejích laptopů s Retina displejem mohou vykazovat problémy s antireflexní vrstvou. Tuto skutečnost firma naznačila ve zprávě, určené poskytovatelům autorizovaného servisu. Zprávu se podařilo získat redaktorům serveru MacRumors.

„Retina displeje u některých MacBooků, MacBooků Air a MacBooků Pro mohou vykazovat problémy s antireflexní (AR) vrstvou,“ stojí ve zprávě. Interní dokumentace, určená pro Apple servisy, původně v této souvislosti zmiňovala pouze MacBooky Pro a dvanáctipalcové MacBooky s Retina displejem, nyní ale do tohoto seznamu přibyly také MacBooky Air, a v dokumentu jsou zmíněny minimálně na dvou místech. MacBooky Air se Retina displejů dočkaly v říjnu roku 2018 a Apple jimi od té doby vybavuje každou jejich další generaci.

Apple nabízí pro laptopy, u kterých se vyskytne problém s antireflexní vrstvou, program bezplatné opravy. Ten se ale v současné chvíli vztahuje pouze na MacBooky Pro a MacBooky, a MacBook Air na tento seznam zatím ještě nebyl zařazen – a to i přes to, že Apple připouští možnost problémů s antireflexní vrstvou i u těchto modelů. Na bezplatnou opravu mají v případě potíží s antireflexní vrstvou nárok majitelé těchto modelů:

  • MacBook Pro (13 palců, early 2015)
  • MacBook Pro (15 palců, Mid 2015)
  • MacBook Pro (13 palců, 2016)
  • MacBook Pro (15 palců, 2016)
  • MacBook Pro (13 palců, 2017)
  • MacBook Pro (15 palců, 2017)
  • MacBook (12 palců Early 2015)
  • MacBook (12 palců Early 2016)
  • MacBook (12 palců Early 2017)

Společnost Apple zahájila program bezplatné opravy v říjnu roku 2015. Přistoupila k němu poté, co si majitelé některých MacBooků a MacBooků Pro začali stěžovat na problémy s antireflexní vrstvou Retina displejů svých laptopů. Firma nicméně nikdy tento program nezmínila na svých webových stránkách. Problémy nakonec vyústily v sepsání petice s téměř pěti tisíci podpisy, na sociálních sítích byla také vytvořena skupina, čítající 17 tisíc členů. Uživatelé své stížnosti ventilovali na fórech podpory Applu, na Redditu i v diskuzích na různých technologických serverech. Byl dokonce spuštěn provoz webové stránky s titulem „Staingate“, na které se objevovaly fotografie zasažených MacBooků.

.