Zavřít reklamu

V jablíčkářské komunitě se objevují informace o vývoji přepracovaného iPadu Pro. Podle informací od zdrojů Marka Gurmana, respektovaného reportéra agentury Bloomberg, plánuje Apple na rok 2024 zásadní změny v čele se změnou designu. Konkrétně se má zaměřit na přechod na OLED displej a zmiňovaný design. Některé spekulace a úniky pak dokonce ještě zmiňují nasazení zadního krytu ze skla (namísto dosud používaného hliníku), podobně jako například u moderních iPhonů, či příchod magnetického konektoru MagSafe pro snazší nabíjení.

Spekulace spojené s nasazením OLED displeje se objevují již delší dobu. Nedávno s touto zprávou přišel i displejový analytik Ross Young, který navíc doplnil, že se cupertinský gigant dokonce chystá na stejnou změnu i v případě MacBooku Air. Obecně ale můžeme říct jedno. iPad Pro čekají zajímavé hardwarové změny, které zařízení opět posunou o několik kroků vpřed. Tak si to alespoň představuje Apple. Samotní jablíčkáři už tak pozitivní nejsou a spekulacím nepřikládají takovou váhu.

Potřebujeme hardwarové změny?

Fanoušci jablečných tabletů naopak řeší úplně jinou stránku. Pravdou totiž je, že si iPady za poslední roky ušly dlouhou cestu a dočkaly se poměrně zásadního navýšení výkonu. Modely Pro a Air už dokonce disponují čipsety z rodiny Apple Silicon, které pohánějí základní jablečné počítače. S ohledem na rychlost tak rozhodně nestrádají, ba právě naopak. Výkonu mají přespříliš a ve finále jej nedokážou využít. Největší problém totiž spočívá v samotném operačním systému iPadOS. Ten vychází z mobilního iOS a popravdě se od něj zase tolik neliší. Mnoho uživatelů jej proto označuje právě za iOS, pouze s tím, že je určen pro větší obrazovky.

Jak by mohl vypadat přepracovaný systém iPadOS (Vidit Bhargava):

Není se proto čemu divit, že jablíčkáři na spekulace nereagují příliš pozitivně. Naopak upozorňují na zmiňované nedostatky spojené s operačním systémem. Apple by proto drtivou většinu uživatelů potěšil ne hardwarovými, nýbrž softwarovými změnami. Již delší dobu se mluví o přiblížení iPadOS k podobě macOS. Základní problém totiž spočívá v absenci multitaskingu. To se sice Apple snaží řešit prostřednictvím funkce Stage Manager, ale pravdou je, že tolik úspěchů s ní zatím nesklidil. Podle mnoha lidí by ze strany cupertinského giganta bylo mnohonásobně lepší, kdyby se nesnažil přijít s další novinkou (myšleno Stage Manager), ale vsadil na něco, co už léta funguje. Konkrétně tedy na podporu oken aplikací v kombinaci s Dockem, díky čemuž by šlo mezi aplikacemi bleskurychle přepínat, případně si přizpůsobit pracovní plochu.

stage manager ipados 16
Stage Manager na iPadOS

Nabídku iPadů doprovází zmatek

Od příchodu iPadu 10. generace (2022) si navíc někteří jablíčkáři stěžují na to, že nabídka jablečných tabletů přestává dávat smysl a běžného uživatele může dokonce zmást. Pravděpodobně ani samotný Apple si není úplně jistý tím, jakým směrem by se měl vydat a jaké změny by chtěl přinést. Prosby jablíčkářů jsou přitom poměrně jasné. Cupertinský gigant se ale těmto změnám snaží vyhýbat, co mu síly stačí. Nad nadcházejícím vývojem proto visí hned několik důležitých otazníků.

.