Zavřít reklamu

Ještě před představením iPhonů 13 v září loňského roku kolovaly éterem zvěsti o tom, jak bude tato řada nejnovějších telefonů Applu podporovat satelitní připojení. Nakonec z toho sešlo, nebo o tom alespoň Apple nijak neinformoval. Nyní se o stejné funkcionalitě spekuluje s ohledem na Apple Watch. Apple to sice myslí dobře, my bychom ale ocenili, kdyby se zaměřil trochu jiným směrem. 

Satelitní volání a odesílání zpráv dokáže zachránit životy, to ano, jeho použití je ale velice omezené. Uznávaný analytik Mark Gurman z Bloombergu mu sice věří, ale s ohledem na to, jak jde Apple po penězích, nemá tato drahá funkcionalita u běžného smrtelníka šanci na úspěch, a proto by bylo poměrně s podivem, kdybychom se jí skutečně dočkali. Je ale pravda, že v únoru oznámila společnost Globalstar, že dosáhla dohody o nákupu 17 nových satelitů, které poskytnou „nepřetržité satelitní služby“ pro nejmenovaného zákazníka, který jí zaplatil stovky milionů dolarů. Jestli je to Apple, se můžeme jen dohadovat.

Apple Watch mají jiný potenciál 

V České republice satelitní volání díky poměrně kvalitnímu pokrytí příliš nevyužijeme. To tedy možná na vrcholcích hor a v případě, kdy by nás zasáhla nějaká přírodní katastrofa, která by poškodila vysílače. I tak by byla tato technologie určena spíše jen pro přivolání si pomoci, proto doufáme, že i kdyby tu ta možnost byla, snad by ji nikdo nepotřeboval.

Kdyby Apple chtěl, mohl by toho s Apple Watch ale dosáhnout mnohem více. Předně by z nich měl udělat samostatné zařízení, které není vázáno na iPhone, a které dokáže fungovat bez jeho prvotní synchronizace i jakéhokoli následného připojování. Druhým krokem by pak byla integrace skutečně eSIM, ne jen kopie SIM z iPhonu. Logicky by se to přímo nabízelo u Cellular verze.

Na zápěstí bychom tedy nosili plně funkční a samostatně komunikující zařízení, které bychom mohli doplnit jen iPadem a iPhony úplně zahodit. Nyní je to samozřejmě spíše nemyslitelné, ale s příchodem AR či VR zařízení Applu by to nemuselo být úplně od věci. Moderní technologie se přece jen pořád vyvíjejí a mobilní telefony už toho nemají příliš co přinést – ani do designu ani do smyslu ovládání.

Klasická zařízení jsou čím dál tím nudnější a na ohebná zařízení pořád sází jen hrstka výrobců v čele se Samsungem, který už má na trhu tři generace svých skládaček. Je stejně víceméně jistotou, že jednou se nějakého nástupce chytrých telefonů dočkáme, protože ty narazí na svůj výkonnostní strop. Proč je tedy plnohodnotně neminiaturizovat do něčeho, co nosíme na svém zápěstí dnes a denně, a to bez zbytečně svazujících omezení.

.