Zavřít reklamu

První rok sice pro mapy od Applu nebyl zdaleka růžový, ale kalifornská společnost se nevzdává a nákupem firmy WifiSLAM ukazuje, že hodlá v boji na mapovém poli pokračovat. Za WifiSLAM měl Apple zaplatit kolem 20 milionu dolarů (400 milionů korun).

Slovy, že Apple „čas od času kupuje malé technologické společnosti“, potvrdil celou transakci také mluvčí Applu, ovšem o podrobnostech se bavit odmítl. WifiSLAM, dva roky starý startup, se zabývá technologiemi pro detekování mobilních zařízení uvnitř budov, k čemuž využívá Wi-Fi signál. Spoluzakladatelem společnosti je i Joseph Huang, bývalý softwarový inženýr v Googlu.

Apple tímto krokem brojí právě proti Googlu, který v rámci mapování vnitřních prostor také podniká své kroky. Mapy, kterými Apple nahradil ve svých zařízeních Google Maps, se sice příliš nepovedly a po omluvě Tima Cooka museli vývojáři v Cupertinu napravovat mnoho chyb, ale co se map uvnitř budov týče, vstupuje Apple na dosud relativně neprobádané území, kde jsou všichni teprve na začátku.

K určování pozice uvnitř budov, tedy tam, kde GPS nepomůže, je možné využít různých technik. Google například kombinuje několik věcí najednou: nejbližší Wi-Fi hotspoty, data z radiokomunikačních věží a manuálně nahrávané plány budov. Nahrávání plánů je sice poměrně zdlouhavý proces, ovšem Google si zatím vede poměrně dobře, když od uživatelů získal přes 10 tisíc plánů z různých zemí světa. Ostatně také získání dat do Google Street View trvalo dlouho, ale výsledek stál za to.

Společnost WifiSLAM, která nyní patří pod Apple, svou technologii nezveřejnila, ale tvrdí, že dokáže s přesností na 2,5 metru určit pozici v budově pouze pomocí okolních Wi-Fi signálů, které jsou již na místě k dispozici. Příliš podrobností o svém konání nicméně WifiSLAM neposkytuje, po odkupu navíc byl odstaven celý jeho web.

Ačkoliv je mapování uvnitř budov teprve v plenkách, Apple přesto oproti konkurenci ztrácí. Google má totiž například uzavřená partnerství se společnostmi jako IKEA, The Home Depot (americký prodejce nábytku) či Mall of America (obří americké nákupní středisko), Microsoft zase tvrdí, že spolupracuje s devíti z největších amerických obchodních center, přičemž své řešení mapování vnitřku budov představil v Bing Maps a loni v říjnu oznámil více než 3 tisíce dostupných míst.

Není to však jen Apple, Google a Microsoft. V rámci paktu „In-Location Alliance“ vyvíjí technologie určující polohu v budovách také Nokia, Samsung, Sony Mobile a devatenáct dalších společností. Tato aliance pravděpodobně využívá kombinace Bluetooth a Wi-Fi signálů.

Souboj o titul jedničky v mapování vnitřků budov je tedy otevřený…

Zdroj: WSJ.com, TheNextWeb.com
.