Zavřít reklamu

Společnost Apple dnes představila nový iPad Pro s rychlejším čipsetem A12Z Bionic, novou klávesnicí, na které se nachází i trackpad, LIDAR skenerem a také ultra širokoúhlým fotoaparátem. Podpora trackpadu se dostane i na starší iPady v aktualizaci iPadOS 13.4.

Nový iPad má hned několik zásadních novinek. Nový čipset A12Z Bionic je údajně podle slov Applu rychlejší než většina procesorů v noteboocích s Windows. Bez problémů zvládá editaci videa ve 4K rozlišení anebo designování 3D objektů. Čipset je složen z osmijádrového procesoru, osmijádrové GPU a nechybí ani speciální čip Neural Engine pro AI a strojové učení. Co se týče baterie, tak Apple slibuje až 10 hodin práce.

Na zadní straně si všimnete nového 10MPx fotoaparátu, který je ultra širokoúhlý a vylepšených mikrofonů – těch je na těle iPadu celkově pět. Samozřejmostí je i klasický širokoúhlý fotoaparát, který má 12 MPx. Jednou z hlavních novinek je přidání LIDAR skeneru, který pomůže vylepšovat hloubku ostrosti a rozšířenou realitu. Dokáže měřit vzdálenost od okolních objektů až do pěti metrů. Apple například prezentuje LIDAR sensor na možnosti rychlého měření výšky osob.

O podpoře trackpadu se u iPadů mluvilo již dlouho. Nyní byla tato funkce konečně oficiálně oznámena. Zcela nový způsob ovládání a interakce na iPadů bude dostupný v aktualizaci iPadOS 13.4. Zajímavý je přístup Applu, kdy namísto kopírování z MacOS, se společnost místo toho rozhodla podporu pro iPad vytvořit zcela od základu. Nechybí však multitouch gesta a možnost ovládat celý systém bez toho, aniž byste museli používat dotykový displej. Vše půjde ovládat pomocí trackpadu anebo myši. Apple prozatím na svých stránkách uvádí podporou pouze pro Magic Mouse 2. Každopádně budou se podporovat i jiné touchpady a myši s Bluetooth.

ipad pro trackpad

Přímo s novým iPadem Pro byla představena i klávesnice s názvem Magic Keyboard. Na ní si můžete všimnout nejen malého trackpadu, ale i neobvyklé konstrukce. Díky této konstrukci půjde iPad nahýbat do různých úhlů podobně jako to známe z notebooků. Klávesnici nechybí ani podsvícení a jeden USB-C port. Pokud jde o displeje, tak nový iPad Pro bude dostupný ve velikostech 11 a 12,9 palců. V obou případech se jedná o Liquid Retina displej se 120Hz obnovovací frekvencí.

Cena nového iPadu Pro začíná na částce 22 990 Kč za 11palcový displej se 128GB úložištěm a 28 990 Kč za 12,9palcový displej opět se 128GB úložištěm. V obou případech je na výběr šedá a stříbrná barva, Wi-Fi nebo Cellular verze a až 1TB úložiště. Nejvyšší verze iPadu Pro vyjde na 48 490 Kč. Dostupnost je plánována od 25. března.

Cena klávesnice Magic Keyboard začíná na částce 8 890 Kč u 11palcové verze. Pokud máte v plánu zakoupit 12,9palcovou verzi, musíte zaplatit 9 990 Kč. Tato klávesnice se však do prodeje dostane až v květnu 2020.

.