Zavřít reklamu

Apple pro komfortnější používání svých počítačů Mac vyvinul vlastní trackpad, který je bezesporu nejoblíbenější volbou pro práci s jablečnými počítači. Vyznačuje se totiž zejména svou jednoduchostí, komfortem a podporou gest, díky čemuž lze ovládání a celkovou práci podstatně zrychlit. Chloubou je také technologie Force Touch. Trackpad jako takový totiž reaguje na přítlak, podle čehož nabízí další možnosti. V této oblasti Apple jednoduše nemá konkurenci. Svůj trackpad se mu podařilo povznést na takovou úroveň, že se na něj každým dnem spoléhá téměř většina jablíčkářů. Zároveň je integrovaný i do jablečných laptopů pro snadné ovládání bez jakéhokoliv příslušenství.

Sám jsem ještě před několika lety používal Mac mini v kombinaci s úplně obyčejnou myší, kterou velice rychle nahradil Magic Trackpad 1. generace. Již tehdy měl výrazně navrch, a to navíc ještě nedisponoval zmiňovanou technologií Force Touch. Když jsem následně přešel na jablečné laptopy kvůli jednoduchému přenášení, používal jsem jej prakticky každým dnem pro kompletní ovládání po dobu několika let. Nedávno jsem se ale rozhodl pro  změnu. Po letech používání trackpadu jsem se vrátil zpět k tradiční myši. Pojďme se tedy společně zaměřit na to, proč jsem se ke změně rozhodl a jaké vnímám rozdíly.

Hlavní síla trackpadu

Než se přesuneme k důvodům pro změnu, pojďme si v rychlosti zmínit, v čem má trackpad jasnou dominanci. Jak už jsme zmínili hned v úvodu, trackpad těží především z celkové jednoduchosti, komfortu a provázanosti s operačním systémem macOS. Jedná se totiž o nesmírně jednoduchý nástroj, který funguje prakticky okamžitě. Jeho používání je dle mého názoru také o něco přirozenější, jelikož poměrně snadno umožňuje nejen pohyb nahoru a dolů, ale také do strach. Osobně jeho největší sílu vnímám v podpoře gest, která je pro multitasking na Macu nesmírně důležitá.

V případě trackpadu nám jako uživatelům stačí, abychom si zapamatovali pár jednoduchých gest a máme prakticky vystaráno. Následně můžeme jediným pohybem otevřít například Mission Control, Exposé, oznamovací centrum nebo také přepínat mezi jednotlivými plochami. To vše prakticky okamžitě – stačí prsty na trackpadu udělat správný pohyb. K tomu je navíc uzpůsoben i samotný operační systém macOS a synergie mezi ním a trackpadem je tak na zcela jiné úrovni. Nesmírně důležitou roli hraje také v případě jablečných laptopů. Jak už jsme zmínili výše, ty už samy o sobě disponují integrovaným trackpadem, díky čemuž je lze používat bez jakéhokoliv příslušenství. S jeho pomocí se tak ještě umocňuje celková všestrannost a kompaktnost MacBooků. Jednoduše jej můžeme vzít kamkoliv, aniž bychom s sebou museli nosit například myš.

Jak jsem vyměnil trackpad za myš

Zhruba před měsícem jsem se ale rozhodl pro zajímavou změnu. Namísto trackpadu jsem začal používat bezdrátovou klávesnici v kombinaci s tradiční myší (Connect IT NEO ELITE). Nejprve jsem se této změny obával a zcela upřímně jsem si byl jistý tím, že se během pár minut vrátím k používání trackpadu, s nímž pracuji denně poslední čtyři roky. Ve finále jsem byl velice příjemně překvapen. Přestože mi to doteď ani nepřišlo, při práci s myší jsem byl daleko rychlejší a přesnější, což na konci dne ušetří vcelku dost času. Zároveň mi myš přijde jako přirozenější varianta, která dobře sedí v ruce a lépe se s ní díky tomu pracuje.

Myš Connect IT NEO ELITE
Myš Connect IT NEO ELITE

Jak už jsem ale zmínili i výše, používání myši s sebou přináší nemalou daň. V okamžiku jsem tak přišel o možnost ovládání systému prostřednictvím gest, na čemž byl postavený můj kompletně celý pracovní postup. Pro práci totiž používám kombinaci tří ploch, na kterých se mezi appkami přepínám skrze Mission Control (přejetí třemi prsty po trackpadu nahoru). Rázem byla tato možnost pryč, což mě zcela upřímně od myši poměrně silně odrazovalo. Nejprve jsem ale vyzkoušel se naučit klávesové zkratky. Mezi plochami lze přepínat stlačením Ctrl (⌃) + šipka vpravo/vlevo, případně Mission Control otevřeme stlačením Ctrl (⌃) + šipka nahoru. Na tento způsob jsem si naštěstí velice rychle zvykl a následně už u něj zůstal. Alternativou by bylo vše ovládat myší a po jejím boku mít samostatný Magic Trackpad, což u některých uživatelů není úplně nezvyklé.

Primárně myš, občasně trackpad

Přestože jsem primárně přešel k používání myši a klávesových zkratek, tak příležitostně používán i samotný trackpad. S myší pracuji pouze doma, než abych ji neustále nosil s sebou. Mým hlavním zařízením je totiž MacBook Air s již integrovaným trackpadem. Ať už se tedy vydám kamkoliv, stále mám možnost svůj Mac velice snadno a pohodlně ovládat, díky čemuž nejsem vůbec závislý na zmiňované myši. Právě tato kombinace se mi za poslední týdny osvědčila nejlépe a musím uznat, že přejít kompletně zpět na trackpad mě absolutně neláká, ba naopak. Z hlediska komfortu by to šlo posunout na další úroveň koupí profesionální myši. V takovém případě se nabízí například populární Logitech MX Master 3 for Mac, kterou lze díky programovatelným tlačítkům přizpůsobit pro platformu macOS.

Pokud používáte Mac, vítězí u vás trackpad, nebo jste věrni tradiční myši? Případně dokážete si představit přechod z trackpadu na myš?

.