Zavřít reklamu

Ochrana soukromí je v dnešní době velmi důležitá. Zatímco ještě před několika lety byste se asi spotřebiteli, který se bojí o svá osobní data v rukou světových společností, vysmáli, tak momentálně si možná rizika uvědomují asi všichni z nás. Proti ukradení vašich osobních dat se můžete chránit hned několika způsoby. Prvním z nich je používání selského rozumu, poté jsou zde různé antiviry a v neposlední řadě také různé produkty, které mohou pomoci. Velmi často se ve spojení s Macy a všeobecně počítači mluví o tom, že se potenciální hacker může připojit k webkameře vašeho počítače, a poté vás pomocí ní sledovat.

Tato myšlenka je doopravdy vcelku strašidelná – přiznejme si, že asi nechcete, aby se záběry z vašeho soukromí objevily na internetu. Přesně pro tyto případy existuje speciální plastová krytka, kterou můžete nalepit na displej vašeho Macu či MacBooku. S touto krytkou poté můžete posouvat tak, že při posunutí na jednu stranu webkameru zavřete, a při posunutí na druhou stranu zase otevřete. Takto můžete jednoduše zajistit, že i když se nějaký hacker nabourá do vašeho počítače, tak nebude schopen vidět žádný obraz. Jenže použití takové kryty není dokonce i přímo podle Applu vůbec vhodné – níže naleznete hned několik důvodů, proč tomu tak je.

Zelená dioda

Každý jablečný počítač disponuje speciální diodou, která se rozsvítí zeleně tehdy, když se webkamera aktivuje. Jablečná společnost uvádí, že se jednoduše zelená dioda aktivuje pokaždé, když dojde k aktivaci webkamery – a přes to nejede vlak. Pokud tedy nedojde k rozsvícení zelené diody, tak nedojde ani k zapnutí webkamery. Právě tato zelená dioda vás tedy jednoduše a elegantně dokáže informovat o tom, pokud je webkamera aktivní či nikoliv. Přilepením krytky webkamery navíc tuto diodu často přelepíte, takže nebudete schopni určit, zdali je kamera aktivní, anebo nikoliv.

Zdroj: Apple.com

Poškrábání displeje

Osobně se snažím k displeji mého MacBooku chovat jako k nějakému klenotu. Vzhledem k tomu, že jsou Retina displeje současných Maců a MacBooků velmi kvalitní, tak se rozhodně nehodí displej žádným způsobem poškrábat. Co se týče čištění, tak byste měli displej čistit pouze vlhkým a hlavně čistým hadříkem z mikrovlákna. Při lepení krytky webkamery nejspíše k poškrábání displeje nedojde, každopádně pokud se jednoho dne pokusíte krytku sundat a lepidlo se k displeji přilepí velmi silně, tak si s poškrábáním či poškozením displeje jednoduše zahráváte.

Zničení ochranné vrstvy Macu

Každý Mac či MacBook disponuje speciální antireflexní vrstvou. Tato vrstva je nanesena přímo na displeji a nelze ji klasickým způsobem vidět. Antireflexní vrstva se za několik let může začít z displeje odlupovat. Nejčastěji k odlupování dochází u hran displeje, postupem se speciální vrstva odlupuje dál a dál. Tato vrstva se může začít po několika letech odlupovat sama od sebe, každopádně pokud váš displej čistíte například okenou anebo nějakým jiným přípravkem, tak odlupování přijde o mnoho dříve. Pokud byste si krytku nalepili a po nějaké době se rozhodli ji odlepit, tak je dosti pravděpodobné, že by na displeji zůstala nějaká část lepidla z krytky. Právě drhnutím a čištěním zbytků lepidla byste mohli antireflexní vrstvu narušit a poškodit, což rozhodně není nic chtěného.

Prasknutí displeje

Dnešní MacBooky jsou doopravdy velmi úzké a po designové stránce jsou zpracované jednoduše úchvatně. Některé novější MacBooky byly dokonce tak moc úzké, že často po zavření víka docházelo k obtisknutí klávesnice na displej. To znamená, že se mezi zavřené víko a klávesnici MacBooku nevleze prakticky vůbec nic. Ochranné sklo displeje jednoduše nepřipadá v úvahu, stejně tak jako gumová ochranná vrstva klávesnice – a stejně to platí i v případě krytky webkamery. Pokud byste krytku nalepili, a poté MacBook zavřeli, tak by se celá váha víka mohla přesunout právě na samotnou krytku. Nedošlo by tak k rozložení váhy víka, ba naopak by se celá váha přesunula na samotnou krytku. Kromě toho by víko nebylo kompletně zavřené a při větším zatlačení (například v nějaké tašce) by mohlo dojít k prasknutí displeje.

13″ MacBook Air 2020:

Nepraktičnost

Jak už jsem zmínil v jednom z odstavců výše, tak design Maců a MacBooků je jedinečný a luxusní. Pokud vlastníte nějaký dražší Mac či MacBook, tak jste za něj rozhodně zaplatili několik desítek, ne-li stovek tisíc korun. Opravdu tedy chcete celý design a půvab macOS zařízení narušit plastovou krytkou za pár korun, která dokáže způsobit více škody než užitku? Navíc k tomu mi přijde celý tento koncept nepraktický. Krytka je vcelku malá a pro manuální „aktivaci“ kamery vždy musíte prstem po krytce přejet, čímž mohou kolem krytky na displeji vzniknout různé otisky prstů.

Diskuze k článku

  To já bych si kameru přelepil. Nevěřím, že to nejde hacknout. Jen je třeba dát pozor na ambient light sensor. I ta dioda může být vidět. Viz třeba https://i.stack.imgur.com/zlqy3.jpg

  Krytku webkamery jsem zkoušel instalovat na 13″ MacBooku Air a během několik minut jsem ji okamžitě sundal. Děsilo mě, že víko MacBooku jednoduše při zavření nedoléhá. Ale samozřejmě je to na každém z nás :)

  Ta čeština taky dost nehezky pokulhává.
  “ není možné webkameru aktivovat bez toho, aniž by se zelená dioda nerozsvítila” – správně má být rozsvítila.
  Jinak ta krytka se nelepí na displej – tam by nebyla k ničemu. ??

  Děkuji, slovo jsem ve článku upravil.

  Pavle, když už jste v tom opravování, vezměte to celé. ;) Tedy buď „…aktivovat bez toho, aby se dioda…“, nebo „aktivovat, aniž by se dioda…“ Takto to jsou dva zápory za sebou, něco jako „sleva -20 %“. ;)

  Tak jsem se do toho zamotal úplně a raději jsem tu větu přepsal celou :) děkuji za upozornění, teď už by to mělo být vše v pohodě.

  Krytku mám na Macbooku Pro asi čtvrt roku. Osobně mi to vyhovuje. Určitě bych nehrál na zelenou diodu, hacknout se dá cokoli.
  Rozumím tomu riziku poškrábání displeje nebo poškození antireflexní vrstvy. Ale krytku tam pravděpodobně budu mít napořád a nejspíše ji nesundám

  Nevím, jak to má Apple vymyšlené, ale přímo v dokumentech tvrdí, že se vždy zapne dioda poté, co se zapne kamera. Možná je to nějakým způsobem napojené tak, že jakmile se do webkamery pustí „šťáva“, tak se automaticky dostane i do diody. Těžko říct :)

celý text

Čtěte více