Zavřít reklamu

Již delší dobu technologický svět sužuje globální nedostatek čipů. Z tohoto prostého důvodu se pravděpodobně velice brzy setkáme se zdražováním veškeré spotřební elektroniky, v čemž bohužel produkty Apple nebudou výjimkou. Navíc se prakticky od začátku letošního roku objevují zprávy, že ze stejného důvodu bude řada jablečných novinek odsunuta, podobně jako tomu bylo v případě loňského iPhonu 12 (tehdy ale na vině byla globální pandemie onemocnění covid-19). To nejhorší je však pravděpodobně ještě před námi – nepříjemné zdražování.

Na první pohled se může zdát, že se tento problém na Apple nevztahuje, jelikož má čipy A-series a M-series prakticky pod palcem a pro svého dodavatele, TSMC, je zkrátka velkým hráčem. Na druhou stranu je ale nutné vzít v potaz, že se v jablečných produktech nachází i spousta čipů od jiných výrobců, například u iPhonů se jedná o 5G modemy od Qualcommu a další komponenty spravující Wi-Fi a podobně. Problémům se ale nevyhnou ani vlastní jablečné čipy, jelikož se s vysokou pravděpodobností zvýší náklady na jejich samotnou výrobu.

TSMC se chystá zdražovat

Přesto se ale objevilo hned několik zpráv, podle kterých se zdražování prozatím nedotkne očekávaných iPhonů 13, jež by měly být představeny již příští týden. Pravděpodobně se však jedná o nevyhnutelnou záležitost. Dle informací z portálu Nikkei Asia se navíc nebude jednat o krátkodobé navýšení cen, ale o nastavení nového standardu. Svůj podíl na tom má i fakt, že Apple v tomto směru úzce spolupracuje s tchajwanských gigantem TSMC, který je už tak z hlediska produkce čipů na světové špici. Tato společnost se pak pravděpodobně chystá pro největší navýšení cen za poslední dekádu.

iPhone 13 Pro (render):

Jelikož navíc TSMC představuje světovou špičku, tak už jen kvůli tomu si za produkci čipů bere o zhruba 20 % více než konkurence. Zároveň firma neustále investuje miliardy dolarů do vývoje, díky čemuž dokáže produkovat čipy s nízkým výrobním procesem a po stránce výkonu tak značně přeskakovat ostatní hráče na trhu.

Render iPhone 13 a Apple Watch Series 7
Render očekávaného iPhonu 13 (Pro) a Apple Watch Series 7

Postupem času samozřejmě neustále narůstají náklady na produkci, což se dříve či později podepíše i na samotné ceně. Podle dostupných informací TSMC investovala 25 miliard dolarů do vývoje 5nm technologie a nyní chce nechat až 100 milionů dolarů za vývoj ještě výkonnějších čipů pro následující tři roky. Ty bychom pak mohli najít v dalších generacích iPhonů, Maců a iPadů. Jelikož tento gigant bude zdražovat, lze počítat s tím, že od Applu bude v budoucnu chtít vyšší sumy za potřebné komponenty.

Kdy se změny projeví na produktech

Aktuálně se proto nabízí poměrně jednoduchá otázka – kdy se tyto změny projeví na cenách samotných produktů? Jak již bylo zmíněno výše, iPhonu 13 (Pro) by se tento problém týkat ještě neměl. Jak to ale bude v případě dalších produktů není úplně jisté. Mezi jablíčkáři se každopádně ještě šíří názory o tom, že zdražování by se teoreticky mohly vyhnout ještě 14″ a 16″ MacBooky Pro, pro než byla produkce očekávaných čipů M1X objednána již dříve. Podobně by na tom mohl být i MacBook Pro (2022) s čipem M2.

Když se na to podíváme z tohoto pohledu, tak je patrné, že zdražování se (asi) projeví až na jablečných produktech představených v příštím roce, konkrétně tedy po příchodu zmiňovaného MacBooku Air. Ve hře je ale ještě jedna podstatně přívětivější varianta – tedy že se zdražování na jablíčkářích nikterak neprojeví. Apple by totiž čistě teoreticky mohl náklady někde jinde snížit, díky čemuž by dokázal poskytnout zařízení za totožné ceny.

.