Zavřít reklamu

Po stránce výkonu jsou jablečné telefony podstatně napřed. Výjimkou pravděpodobně nebude ani iPhone 13 (Pro), který bude poháněn očekávaným čipem Apple A15 Bionic. Ačkoliv se doposud pouze debatovalo nad tím, jak si po stránce výkonu letošní modely povedou, tak již nyní naštěstí máme k dispozici první data. Na internetu se totiž objevil první výkonnostní test odhalující schopnosti grafického procesoru.

iPhone 13 Pro (render):

Výsledky benchmarkového testu na svém Twitteru sdílel známý a poměrně přesný leaker s přezdívkou @FrontTron. Podle těchto čerstvých informací by si iPhony 13 měly ve srovnání s loňskou generací iPhone 12 (s čipem A14 Bionic) polepšit o téměř 15 %. Samotných 15 % se na první pohled nemusí jevit jako převratný skok, avšak je nutné počítat s tím, že jsou jablečné telefony už tak na vrcholu, kvůli čemuž má každý posun poměrně velkou váhu. Pokud je test skutečný a data jsou tak pravdivá, můžeme již nyní předpokládat, že se iPhone 13 (Pro) zařadí mezi telefony s nejvýkonnějšími grafickými čipy současnosti. Nadále je tady ještě jedna důležitá informace. Výkonnostní test totiž pochází z dob prvních verzí iOS 15, kdy ještě operační systém nebyl dostatečně optimalizován. Lze tedy předpokládat, že po vydání ostré verze se díky zmiňované optimalizaci výkon ještě navýší.

Benchmarkový test podrobněji

Pojďme se ještě nyní podívat na samotný benchmarkový test trošičku podrobněji. Jak jsme již zmínili výše, po stránce grafického výkonu by si čip Apple A15 Bionic měl polepšit o téměř 15 %, konkrétně tedy bude o 13,7 % rychlejší ve srovnání s loňským A14 Bionic. Během benchmarkového testu Manhattan 3.1, který zkoumá výkon grafického procesoru, čip A15 dokázal atakovat hranici 198 snímků za sekundu (FPS) v prvním fázi testování. Druhá fáze každopádně už tak převratná nebyla, jelikož se model dokázal dostat na „pouhých“ 140 až 150 snímků za sekundu.

Render iPhone 13 a Apple Watch Series 7
Render očekávaného iPhonu 13 (Pro) a Apple Watch Series 7 Zdroj: youtube.com

Dané testování nám tedy již nyní dává zajímavý pohled na schopnosti čipu Apple A15 Bionic. Ačkoliv se tedy jeho schopnosti po zátěži, v tomto případě tedy po první fázi testování, snížily, tak i přesto dokázaly rozdílem třídy překročit dosavadní konkurenci. Pro srovnání si pojďme ještě uvést výsledky iPhonu 12 s čipem A14 Bionic ve stejném testu Manhattan 3.1. Jeho průměrná hodnota v tomto případě dosahuje zhruba 170,7 snímků za sekundu.

Kdy se iPhone 13 (Pro) dočkáme?

Delší dobu se hovoří o tom, že se představení letošní generace iPhone 13 dočkáme při příležitosti tradiční zářijové keynote. To ostatně nepřímo potvrdil i samotný Apple, který v úterý 7. září rozeslal pozvánky na nadcházející konferenci. Ta bude opět ve virtuální podobě a odehraje se v příštím týdnu, konkrétně tedy v úterý 14. září v 19 hodin místního času. Po boku nových jablečných telefonů se také počítá s představením sluchátek AirPods 3. generace a hodinek Apple Watch Series 7.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více