Zavřít reklamu

Kdykoliv někdo zmíní webovou stránku Apple, s vysokou pravděpodobností má na mysli web apple.com. Jedná se o hlavní jablečnou stránku, kde naleznete informace o hlavních produktech, přístup k Online Storu, informace o podpoře a další. Věděli jste ale o tom, že mimo tohoto webu cupertinský gigant provozuje hned několik dalších domén? Většinou se jedná o domény, které pokrývají případné překlepy, ale narazit můžeme i na stránky odkazující na konkrétní produkty. Pojďme si tedy prohlédnout ty nejzajímavější domény patřící pod Apple.

Domény s překlepy

Jak už jsme zmínili v samotném úvodu, Apple má pod sebou zaregistrovaných hned několik dalších domén, které mají pokrýt případné překlepy ze strany uživatele. Poměrně jednoduše se může stát, že například ve spěchu udělá jablíčkář chybu při psaní adresy a například namísto apple.com napíše pouze aple.com. Tak přesně na tyto okamžiky je jablečná společnost pojištěna zaregistrováním domén jako appl.com, buyaple.com, machos.net, wwwapple.com, imoovie.com a podobně. Všechny tyto weby slouží pro přesměrování na hlavní stránku.

Domény na produkty

Samozřejmě je nutné pokrýt i jednotlivé produkty. V tomto směru ale nemáme na mysli pouze ty hlavní kousky, mezi které se řadí například iPhone, iPad, Mac a další, nýbrž i software. Cupertinský gigant má konkrétně pod palcem 99 domén spojených s jablečnými produkty. Mezi ty tradiční tak můžeme zařadit například iphone.com, ipod.com, macbookpro.com, appleimac.com a podobně. Jak už jsme ale zmínili, některé domény odkazují i na služby či software – siri.com, icloud.com, iwork.com nebo finalcutpro.com. Z těch zajímavějších může určitě zaujmout web whiteiphone.com (v překladu bílý iPhone) či newton.com, který sice odkazuje na hlavní stránku Applu, avšak je jasnou referencí na dřívější PDA Apple Newton (oficiální název byl MessagePad). Tento předchůdce iPadu se ale nikdy nesetkal s úspěchem a o zastavení jeho vývoje se zasadil samotný Steve Jobs.

Zajímavosti

Pod křídla Applu spadá i několik poměrně zajímavých domén, které gigant z nějakého důvodu spravuje. Na první místo zde musíme bezesporu zařadit domény rememberingsteve.com a rememberingstevejobs.com, jejíchž cíl je poměrně jasný. Tyto weby totiž odkazují na internetovou stránku, která zobrazuje vzkazy od samotných fanoušků jako poctu Stevu Jobsovi. Jedná se o poměrně zajímavý projekt s hlubším smyslem, kde se dočtete, jak si lidé samotného otce Applu vlastně pamatují a za co jsou mu vděční. Do kategorie zajímavých domén bychom posléze mohli zařadit například retina.camera, shop-different.com, edu-research.org či emilytravels.net.

Web Remembering Steve
Web Remembering Steve Zdroj: smartmockups.com

Apple má pod sebou téměř 250 domén. Je jasné, že například pokrytím zajímavostí, jednotlivých produktů či překlepů si dokáže zajistit větší počet přicházejících návštěvníků na svůj web, čímž zároveň zvyšuje své šance na zisk. Pokud byste chtěli objevit všechny tyto domény a prozkoušet si, kam vlastně odkazují, doporučujeme vám webovou aplikaci Apple Domains. V rámci této stránky si můžete projít všechny zaregistrované domény a vyfiltrovat si je podle kategorií.

Na webovou aplikaci Apple Domains přejdete zde

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více