iWant

Z historie Applu: Apple kupuje doménu iPhone

iWant

Zkuste se na chvilku zamyslet a zapátrat v paměti: kdy jste poprvé slyšeli výraz iPhone? Bylo to až ve chvíli, kdy cupertinská společnost tento revoluční produkt vypustila do světa? Pokud ano, věřte, že nejste sami – plány Applu na iPhone ale sahají mnohem více do minulosti. Zkuste si schválně tipnout, kdy si jablečná společnost nechala zaregistrovat doménu iPhone.org.

Apple koupil doménu iPhone.org v prosinci roku 1999 – tedy v době, kdy bylo vlastnictví mobilních telefonů stále ještě spíše výhradou byznysmenů a dotykové obrazovky u mobilů byly hudbou budoucnosti. Zakoupení domény ve své době možná mohlo v někom vzbudit jistá podezření. Apple se koncem minulého století rozhodl, že se nebude věnovat produkci herních konzolí, osobních digitálních asistentů (PDA) nebo třeba digitálních fotoaparátů, a dokonce v následující dekádě předpovídal těmto zařízením brzký zánik. Jaký byl ale jeho postoj k rodícímu se fenoménu mobilních telefonů?

Sázka na (ne)jistotu

Pro společnost Apple je signifikantní mimo jiné i velice časté podávání více či méně bizarních patentových žádostí, z nichž zdaleka ne u všech dojde k finální realizaci. A podobně mohl „skončit“ i dnes legendární iPhone. Cesta, kterou musel Apple urazit od registrace domény k vypuštění svého prvního smartphonu na trh, trvala řadu let, a na jejím počátku bylo rozhodně mnoho důvodů ke skepsi. Apple doménu zakoupil dva roky po návratu Steva Jobse, kdy stále ještě mnoha lidem nebylo jasné, zda si dokáže udržet pozici, na kterou se díky Jobsovi opět vrátila. Jablečná společnost za sebou měla nepříliš úspěšné produkty, jako byl MessagePad, spolupráce na konzoli Bandai Pippin nebo fotoaparát QuickTake. Řada odborníků ale Applu v té době opět bezvýhradně věřila. Svou zásluhu na této důvěře měl zejména iMac G3 z roku 1998, který si vysloužil pověst počítače, zodpovědného za „záchranu Applu“.

Nerozlučné spojení ?

Název „iPhone“ mají všichni již přes deset let bezvýhradně spojený se společností Apple. Jméno „iPhone“ existuje již od roku 1996 – jeho původ je tedy starší, než původ písmene „i“ v názvech jablečných produktů. Počátkem tohoto tisíciletí měla ale na tento název copyright společnost Cisco Systems, která k němu přišla poté, co odkoupila firmu s názvem Infogear. Společnost Cisco používala jméno „iPhone“ pro své duální bezdrátové VoIP (Voice over IP) telefony. Apple se používáním jména „iPhone“ vystavil riziku soudních sporů se společností Cisco. Spor se podařilo urovnat až v roce 2007, nakonec se vyřešilo i to, že Apple chtěl navíc začít používat i výraz „iOS“, který rovněž patřil společnosti Cisco.

Podívejte se, jak se web Applu měnil v letech 1999 – 2007 (zdroj: mac.appstorm )

 

Jedna doména nestačí

Zatímco zakoupení domény iPhone.org koncem devadesátých let minulého století bylo „pouhou“ předzvěstí věcí příštích, další akce tohoto typu ze strany Applu byly nezbytné i po oznámení iPhonu o mnoho let později. V roce 2007 odkoupil Apple od Michaela Kovatche doménu iPhone.com – jablečnou společnost tento krok vyšel na více než jeden milion dolarů. Přesná částka zveřejněna nebyla – média hovořila o sedmimístné sumě. Doména iPhone.com byla zaregistrovaná dokonce od roku 1993, Kovatch ji zakoupil v roce 1995. Původně se prý domény odmítal vzdát – těžko říci, do jaké míry byla Kovatchova tvrdohlavost reálná, a do jaké míry měla zkrátka zvýšit nabídku Applu. Pravděpodobnost, že Apple o doménu přestane bojovat, byla tehdy prakticky nulová. Když teď zadáte do adresáře výraz „iPhone.com“, budete automaticky přesměrováni do iPhone sekce webu společnosti Apple. Později Apple odkoupil například domény iPhone4.com, iPhone5.com nebo whiteiphone.com.