Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho pravidelného „historického“ seriálu si připomeneme den, kdy byla registrována doména Apple.com. Stalo se tak pěkných pár let před masovým rozšířením internetu, a registraci neinicioval Steve Jobs. V druhé části se přesuneme do nepříliš vzdálené minulosti – zavzpomínáme totiž na akvizici WhatsAppu společností Facebook.

Vytvoření domény Apple.com (1987)

19. února roku 1987 byla oficiálně zaregistrována internetová doména s názvem Apple.com. K registraci došlo čtyři roky před veřejným spuštěním World Wide Webu. Za registraci domén se v té době podle pamětníků absolutně nic neplatilo, tehdejší registr domén nesl název “Network Information Center” (NIC). Eric Fair – jeden z bývalých zaměstnanců společnosti Apple – v této souvislosti kdysi uvedl, že doménu s největší pravděpodobností nechal zaregistrovat jeho předchůdce Johan Strandberg. Steve Jobs v té době již v Applu nepůsobil a s registrací tohoto doménového jména tedy pochopitelně neměl nic společného. Registrace domény Next.com byla provedena až v roce 1994.

Akvizice WhatsAppu (2014)

Společnost Facebook provedla 19. února roku 2014 akvizici komunikační platformy WhatsApp. Za nákup tehdy Facebook zaplatil čtyři miliardy dolarů v hotovosti a dalších dvanáct miliard dolarů v akciích, počet uživatelů WhatsAppu v té době činil necelou půl miliardu. O akvizici se již nějakou dobu spekulovalo, a Mark Zuckerberg tehdy v této souvislosti uvedl, že akvizice má pro Facebook obrovskou cenu. Spoluzakladatel WhatsAppu Jan Koum se v rámci akvizice stal jedním z členů představenstva společnosti Facebook. WhatsApp byla a dodnes je bezplatnou aplikací, která se mezi uživateli těšila opravdu velké oblibě. Na přelomu let 2020 a 2021 ale společnost oznámila chystanou změnu podmínek používání, která se řadě uživatelů nelíbila. Počet lidí, kteří tuto komunikační platformu využívali, začal rapidně klesat, a spolu s tím narůstala i popularita některých konkurenčních aplikací, zejména Signalu a Telegramu.

.