Zavřít reklamu

Apple koncem minulého týdne oficiálně potvrdil, že ze svého App Storu v Číně odstranila velké množství nelegálních hazardních herních aplikací, a ukončil spolupráci s jejich vývojáři.

„Aplikace s hazardními hrami jsou v Číně nelegální a v App Storu být nesmí,“ uvedla společnost Apple ve svém prohlášení. „V současné chvíli jsme se zbavili řady aplikací i vývojářů, kteří se nelegální hazardní hry snažili distribuovat prostřednictvím našeho App Storu, a budeme i nadále vyvíjet maximální úsilí na pečlivé vyhledávání těchto aplikací a zabránění jejich výskytu v App Storu,“ dodává dále.

Podle čínských médií bylo k nedělnímu dni odstraněno z App Storu 25 tisíc aplikací tohoto typu. Jedná se o méně než dvě procenta odhadovaných celkových 1,8 milionů aplikací v čínském App Storu, společnost Apple ale tyto počty oficiálně nepotvrdila ani nevyvrátila.

Apple začal se zátahem na hazardní iOS hry počátkem tohoto měsíce. Vývojářům, kteří měli příslušné aplikace na svědomí, poskytl následující prohlášení:

V zájmu snižování podvodné aktivity v App Storu a ve snaze vyhovět vládním požadavkům na řešení nezákonného provozování hazardních her již nebudeme nadále umožňovat nahrávání aplikací pro hazardní hry, předkládané jednotlivými vývojáři. To se týká jak hraní za skutečné peníze, tak i aplikací, které toto hraní napodobují.

V důsledku této činnosti byla vaše aplikace z App Storu odstraněna. Ze svého účtu nadále nemůžete distribuovat hazardní aplikace, můžete ale pokračovat v poskytování a distribuci jiných typů aplikací v App Storu.

V rámci aktuální čistky Applu byly podle serveru MacRumors z App Storu odstraněny také aplikace, které s hazardním hraním neměly příliš mnoho společného. Většina aplikací byla odstraněna nejenom z čínského App Storu, ale z App Storů po celém světě. Společnost Apple k tomuto razantnímu kroku přispěla poté, co byla čínskými médii kritizována za umožňování distribuce hazardních her a spamových zpráv prostřednictvím App Storu a iMessage. Na odstranění spamu Apple zapracoval v součinnosti s čínskými operátory.

Není to první případ, kdy se cupertinský gigant přizpůsobil požadavkům čínské vlády. Loni v červenci například Apple odstranil z čínského App Storu VPN aplikace, před šesti měsíci zase aplikaci The New York Times. „Raději bychom žádné aplikace neodstraňovali, ale stejně jako v jiných zemích, i zde musíme respektovat zdejší zákony,“ uvedl loni CEO Applu Tim Cook.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.