Zavřít reklamu

Apple se o soukromí svých zákazníků vždy staral o něco více, než konkurenční společnosti. Naprosto stejně je to i o sběru dat, kdy například Google sbírá prakticky vše co vás napadne (i nenapadne) a Apple nikoliv. Již v minulosti kalifornský gigant přišel s různými možnostmi, kterými můžete bezpečnost svého soukromí posílit. V poslední majoritní aktualizaci Safari například přišel s funkcí, jež dokáže blokovat trackery webových stránek, na kterých se nacházíte. Skvělé novinky nyní přibyly také v rámci App Store.

Pokud se v současné době rozhodnete pro stažení nějaké aplikace z App Storu, tak si velice jednoduše můžete zobrazit, k jakým datům, a popřípadě k jakým službám, má určitá aplikace přístup. Všechny tyto informace musí pravdivě vývojáři uvést, a to u naprosto všech aplikací, bez výjimky. Jednoduše tak můžete zjistit, kteří vývojáři mají čisté svědomí, a kteří naopak nikoliv. Až donedávna nebylo zřetelně jasné, k čemu všemu mají aplikace přístup – po spuštění aplikací jste si mohli pouze zvolit, zdali bude mít aplikace přístup například k vaší poloze, mikrofonu, kameře, apod. Nově se můžete o všech bezpečnostních informacích dozvědět ještě před tím, než si nějakou aplikaci stáhnete. Jednak tím posílíte své soukromí, a jednak nebudete muset po internetu hledat dodatečné informace.

App Store iOS
Zdroj: Pixabay

Jak jednoduše zjistit, k jakým datům mají aplikace v App Storu přístup

Pokud si chcete „štítky“ s bezpečnostními informacemi zobrazit, tak se nejedná o nic složitého. Stačí postupovat následovně:

  • Prvně se na vašem jablečném zařízení přesuňte do nativní aplikace App Store.
  • Jakmile tak učiníte, tak si vyhledejte tu aplikaci, o které chcete výše zmíněné informace zobrazit.
  • Po vyhledání si profil aplikace klasicky rozklikněte, jako kdybyste ji chtěli stáhnout.
  • Na profilu aplikace sjeďte o kus níže pod novinky a hodnocení, kde se nachází Ochrana soukromí v aplikaci.
  • U výše zmíněné sekce klepněte na tlačítko Zobrazit podrobnosti.
  • Zde už si jen stačí jednotlivé štítky prohlédnout a určit, zdali chcete aplikaci stáhnout, či nikoliv.

V App Storu se každopádně mohou nyní nacházet aplikace, u kterých tyto informace bohužel nenajdete. Vývojáři jsou povinni všechna tato data uvést v další aktualizaci svých aplikací. Někteří vývojáři, například Google, tak své aplikace již po dobu několika týdnů neaktualizovali, aby tato data nemuseli uvádět, což mluví samo o sobě. Tak jako tak se ale Google aktualizaci svých aplikací nevyhne a veškeré informace bude muset dříve nebo později uvést. Apple je v tomto samozřejmě neústupný, a tak nehrozí, že by se Google nějakým způsobem s jablečnou společností dohodl – i pro obyčejné uživatele by to bylo podezřelé. Celé tohle nařízení, které dělá z App Storu o mnoho bezpečnější místo, vstoupilo v platnost 8. prosince 2020. Výše v galerii se můžete podívat, k čemu všemu má přístup například takový Facebook – seznam je to opravdu dlouhý.

.