Zavřít reklamu

Svět se poslední dobou plní zvěstmi o tom, jak bude vypadat nová řada iPhonů 14. Ta s přídomkem Pro by totiž měla dostat to, po čem už mnozí jablíčkáři dlouho volají, a naopak ztratit, za co se jim majitelé Androidů vysmívají. Řeč je samozřejmě o výřezu v displeji, který nahradí dvojice „průstřelu“. Bude to ale k dosažení čistšího designu stačit? 

Černé čelní varianty iPhonů byly vždy líbivější. Dokázaly totiž skrýt nejen potřebné senzory, ale do jisté míry také reproduktor, což bylo na bílých provedení zbytečně do očí bijící. Nyní už nemáme na výběr. Ať sáhneme po jakémkoli modelu iPhonu, bude jeho čelní plocha prostě černá. Od iPhonu X po iPhony 12 jsme zde také měli přesné a shodné rozložení komponent ve výřezu, což se změnilo až s iPhony 12.

U nich Apple redukoval velikost výřezu nejen přeskládáním prvků, ale také tím, že posunul reproduktor k hornímu rámečku. Když nemáte srovnání s konkurencí, nijak se nepozastavíte nad tím, že vypadá tak, jak vypadá. Stejnou podobu, a to jak výřezu, tak reproduktoru, by měly dostat i modely iPhone 14 a iPhone 14 Max. Soudě tedy podle četných úniků informací.

iphone-14-front-glass-display-panels

Modely iPhonu 14 Pro a 14 Pro Max by ale konečně měly dostat dva průstřely, kdy jeden bude určen přední kameře a ten ve tvaru pilulky senzorům nutným pro korektní funkčnost Face ID. Jak ale můžeme na zveřejněných snímcích vidět, změní se i otvor pro přední reproduktor, a to oproti základním verzím zhruba o polovinu. Bohužel i tak se nejedná o žádný zázrak.

Konkurence umí být „neviditelná“ 

Apple, taková společnost, která mnohdy staví design nad funkčnost, má prostě horní prostor iPhonů nevzhledný. Konkurence totiž už dokázala přední reproduktor tak minimalizovat, že není prakticky vidět. Je totiž schovaný do neskutečně úzké štěrbiny mezi displej a rámeček, že jej objevíte skutečně jen při podrobném zkoumání.

Galaxy S22 Plus vs 13 Pro 15
Vlevo Galaxy S22+ a vpravo iPhone 13 Pro Max

I tak ale pořád dokážou tato zařízení splňovat nároky na kvalitní reprodukci, stejně jako voděodolnost celého řešení. Proč ale nedokáže Apple svůj reproduktor iPhonu skrýt, je záhadou. Víme, že to jde, a víme, že tak mohl udělat klidě už s iPhony 13, kde stejně celý systém výřezu přepracoval. Jen z nějakého důvodu nechtěl.

Mohl se i inspirovat u konkurence, protože právě toto skoro neviditelné řešení uvedl Samsung ve své řadě telefonů Galaxy S21, kterou představil už na začátku loňského roku. V letošní řadě Galaxy S22 v tom samozřejmě pokračuje. Musíme tedy doufat, že se dočkáme alespoň s iPhony 15, i když je klidně možné, že ty se oproti čtrnáctkám nijak nezmění, a Apple bude dále minimalizovat až s poddisplejovou selfie. Snad nebubeme čekat příliš dlouho. 

.