Zavřít reklamu

S iPhony 13 sice Apple zmenšil svůj výřez v displeji, uživatelům Android telefonů je ale pořád pro smích. Co na tom, že obsahuje unikátní technologii pro biometrické rozpoznávání uživatelů, když je v jejich očích obludný. Podle posledních zvěstí však mají iPhony 14 Pro přijít s dvojicí průstřelů. Pokud tomu tak bude, bude mít stavový řádek také nové využití? 

Když jsme zde měli iPhony s tlačítkem plochy, jejich stavový řádek byl samozřejmě přes celou šířku displeje, díky čemuž také přinášel mnohem více informací. Do dnes si totiž mnozí nezvykli na to, že u bezrámečkových iPhonů nevidí procentuální ukazatel nabití baterie. Kdyby ale Apple výřez v iPhonech minimalizoval, tato informace by se sem konečně vešla, a navíc by se zde mohla otevřít vrátka ještě pro jiné využití.

Inspirace především u Androidu

Řeč je o tom, že by se Apple mohl inspirovat nejen u svého macOS, ale především u Androidu, a přinést řádku novou funkcionalitu. Ta by spočívala v tom, že by Apple pustil do stavového řádku další aplikace. Ikonami byste zde tedy mohli vidět zmeškané události, a to nejen z nativních titulů z dílny Applu. Android 12 navíc nabízí i uživatelem definované množství obsahu, které si zde chcete nechat zobrazovat. Může se jednat o všechna oznámení, ale třeba i jen o tři nejnovější, nebo pouhé zobrazení jejich počtu.

Nejednalo by se pravděpodobně o aktivní prvky, na které by šlo kliknout a přesměrovat se tím do patřičné aplikace. To ostatně neumí ani Android. Ten vás tímto jen upozorňuje na dané informace, které pak najdete po sjetí prstu po displeji od horní strany displeje směrem dolů, čímž na iOS zobrazíte Oznamovací centrum. Jedná se tedy o velice podobnou funkcionalitu jen s tím rozdílem, že stavový řádek iPhonů o ničem takovém neinformuje. 

Jeho plnou podobu nabízí iOS při aktivaci Ovládacího centra. Zde vidíte i to, jestli máte nastavené budíky, a právě kýžená procenta nabití baterie zařízení. Je to ale v každém případě krok navíc a o moc víc informací se zde ostatně také nedozvíte.

Trestuhodně nevyužitý prostor 

Apple v iOS obecně plýtvá místem v celém rozhraní systému. Zamčená obrazovka nepochopitelně nevyužívá možnosti zobrazování četných informací, domovská obrazovka jakbysmet. Proč ostatně nemůže být stavový řádek až pod výřezem, nebo mít vlastně řádky dva? Místa je zde skutečně hodně, a to i s ohledem na prostor mezi spodní řadu ikon a zobrazení počtu stránek. Stačilo by vlastně jen s celou sestavou ikon cuknout o něco níže.

Stavový řádek 10
.