Zavřít reklamu

Kvalita displejů je již několik let poměrně žhavé téma, na které tlačí prakticky každý výrobce prémiových telefonů, laptopů či tabletů. Apple v tomto směru samozřejmě není výjimkou. Tento gigant svůj přechod na zářivé displeje odstartoval v roce 2016 v případě vůbec prvních Apple Watch, přičemž o rok později se dočkal i iPhone. Čas však plynul a displeje ostatních produktů se i nadále spoléhaly na zastaralé LCD LED – tedy až doposud, kdy Apple vyrukoval s technologií podsvícení Mini LED. Jak se však ukazuje, Apple podle všeho tady nehodlá zastavit a chystá se kvalitu displejů posunout o několik úrovní vpřed.

iPad Pro a MacBook Pro s OLED panelem

Již v minulosti se v jablíčkářských kruzích mnohokrát řešil přechod od klasických LCD displejů s LED podsvícením na OLED panely. Má to ale jeden obrovský háček. Technologie OLED je totiž poměrně drahá a vhodnější je její použití v případě menších obrazovek, což právě perfektně splňuje podmínky hodinek a telefonů. Spekulace o OLED však brzy nahradily zprávy o příchodu displejů s technologií podsvícení Mini LED, která prakticky nabízí benefity dražší alternativy, avšak netrpí na nižší životnost či pověstné vypalování pixelů. Prozatím se takovéto displeje nachází pouze u 12,9″ iPadu Pro a nových 14″ a 16″ MacBooků Pro.

Dnes však internetem proletěla nesmírně zajímavá zpráva, podle které se Apple chystá osadit své iPady Pro a MacBooky Pro OLED displeji se dvojitou strukturou pro dosažení ještě větší kvality obrazu. Podle všeho by se tak o výsledný obraz staraly dvě vrstvy vyzařující červenou, zelenou a modrou barvu, díky čemuž by zmiňovaná zařízení nabídla podstatně vyšší jas s až dvojnásobně větší svítivostí. Ačkoliv to na první pohled nevypadá, jednalo by se o obrovskou změnu, jelikož současné Apple Watch a iPhony nabízejí pouze jednovrstvé OLED displeje. Podle toho lze navíc vydedukovat, že se technologie podívá do profesionálních iPadů a MacBooků, a to především z důvodu vysokých nákladů.

Zároveň je však velkou neznámou, kdy bychom se podobné změny mohli dočkat. Dle dosavadních zpráv Apple již jedná se svými dodavateli displejů, kterými jsou primárně giganti Samsung a LG. Nad termínem však visí více otazníků než je zdrávo. Jak už jsme uvedli výše, již dříve se o něčem podobném spekulovalo. Některé zdroje tvrdily, že první iPad s OLED panelem přijde již během příštího roku. Podle aktuálních informací to však tak růžově už nevypadá. Dle všeho se totiž podobná změna odsouvá až na roky 2023 nebo 2024, přičemž u MacBooků Pro s OLED displejem se bude jednat nejdříve o rok 2025. I tak existuje šance na další odložení.

Mini LED vs OLED

Pojďme si ještě v rychlosti vysvětlit, jaké jsou vlastně rozdíly mezi Mini LED a OLED displejem. Po stránce kvality má OLED bezesporu navrch, a to z prostého důvodu. Nespoléhá se totiž na žádné dodatečné podsvícení, jelikož o vyzařování výsledného obrazu se starají takzvané organické LED diody, které přímo reprezentují dané pixely. Skvěle to lze vidět na zobrazení černé – tam, kde je potřeba ji vykreslit, zkrátka ani nedojde k aktivaci jednotlivých diod, díky čemuž je obraz na úplně odlišné úrovni.

Mini LED displej vrstvy

Na druhé straně pak máme Mini LED, což je sice klasický LCD displej, avšak s jinou technologií podsvícení. Zatímco u klasického LED podsvícení se využívá vrstva tekutých krystalů, které zmiňované podsvícení překrývají a vytváří se tak obraz, tak u Mini LED je to ještě trošku jinak. Jak je už z názvu patrné, v tomto případě jsou použity skutečně malinké LED diody, které jsou následně ještě sdruženy do takzvaných stmívatelných zón. Jakmile je tedy opět potřeba vykreslit černou, tak se aktivují jen požadované zóny. To oproti OLED panelům přináší výhody ve vyšší životnosti a nižší ceně. Ačkoliv je ale kvalita na skutečně vysoké úrovni, tak ani tak na možnosti OLED nedosahuje.

Zároveň je důležité dodat, že současná srovnání, ve kterých po stránce kvality vítězí OLED panely, jsou prováděna s takzvaným jednovrstvým OLED displejem. Přesně v tomto by mohla spočívat ona zmiňovaná revoluce, kdy díky použití dvou vrstev dojde ke znatelnému zvýšení kvality.

Budoucnost v podobě micro-LED

V současné době jsou tak k dispozici dvě relativně dostupné technologie pro skutečně kvalitní displeje – LCD s Mini LED podsvícením a OLED. I tak se ale jedná o duo, které se budoucnosti s názvem micro-LED absolutně nevyrovná. V takovém případě se využívají tak malé LED diody, jejíchž velikost nepřesahuje ani 100 mikronů. O této technologii se proto ne nadarmo hovoří jakožto o budoucnosti displejů. Zároveň je možné, že se něčeho podobného dočkáme i ze strany cupertinského giganta. Apple totiž v minulosti provedl několik akvizicí spojených s technologií micro-LED a je tak více než jasné, že si s podobnou myšlenkou přinejmenším pohrává a pracuje na vývoji.

Ačkoliv se jedná o budoucnost displejů, musíme upozornit, že i tak se nachází roky daleko. V současnosti se totiž jedná o markantně nákladnější variantu, která se v případě zařízení, jako jsou telefony, tablety či laptopy, zkrátka nevyplatí. Skvěle to lze demonstrovat na v současnosti jediné micro-LED televizi, která je na našem trhu dostupná. Jedná se o 110″ TV Samsung MNA110MS1A. Ta ačkoliv nabízí skutečně parádní obraz, tak má jednu nevýhodu. Její pořizovací cena totiž činí necelé 4 miliony korun.

.