Zavřít reklamu

Dlouho očekávaný MacBook Pro (2021) konečně představen! Po téměř jednom roku plném spekulací se nám Apple při příležitosti dnešní akce Apple Event pochlubil s úžasným produktem, kterým je MacBook Pro. Ten přichází ve dvou verzích s 14″ a 16″ obrazovkou, přičemž svým výkonem posouvá pomyslné hranice současných laptopů. První pozorovatelnou změnou je každopádně zbrusu nový design.

mpv-shot0154

Jak jsme již zmínili výše, hlavní viditelnou změnou je nový vzhled. Ten lze každopádně pozorovat i po otevření laptopu, kde Apple konkrétně odstranil dotykový Touch Bar, který byl delší dobu poměrně kontroverzní. Aby toho nebylo málo, tak se kupředu posouvá i klávesnice a přichází propracovanější Force Touch Trackpad. Tady to každopádně rozhodně nekončí. Apple totiž zároveň vyslyšel dlouholeté prosby jablíčkářů a do nových MacBooků Pro vrací staré dobré porty. Řeč je konkrétně o HDMI, čtečce SD karet a napájecímu konektoru MagSafe, tentokrát již třetí generace, který se dokáže magneticky přichytit k laptopu. Nechybí ani 3,5mm jack konektor s podporou HiFi a celkově tři Thunderbolt 4 porty.

Výrazně si polepšil i displej. Okolní rámečky se totiž zmenšily na pouhých 3,5 milimetrů a přišel známý výřez, který můžeme znát například z iPhonů. Aby však výřez při práci nijak nepřekážel, tak jej vždy automaticky překryje horní menu bar. Zásadní změnou je každopádně příchod ProMotion displeje s adaptivní obnovovací frekvencí, která dokáže vystoupat až ke 120 Hz. Samotný displej také podporuje až jednu miliardu barev a nese název Liquid Retina XDR, přičemž si zakládá na technologii podsvícení mini-LED. Tu Apple ostatně používá i u 12,9″ iPadu Pro. Maximální jas pak dosahuje neuvěřitelných 1000 nitů a kontrastní poměr činí 1 000 000:1, čímž se po stránce kvality přibližuje OLED panelům.

Další vymodlenou změnou je webkamera, která konečně nabízí 1080p rozlišení. Poskytnout by také měla 2x lepší obraz ve tmě či v prostředí s horšími světelnými podmínkami. Dle slov Applu se jedná o nejlepší kamerový systém, který na Macu kdy byl. V tomto směru si polepšily také mikrofony i reproduktory. Zmiňované mikrofony mají o 60 % nižší šum, přičemž reproduktorů je v případě obou modelů hned šest. Samozřejmostí je i podpora Dolby Atmos a Spatial Audio.

mpv-shot0225

Drastický nárůst můžeme zpozorovat především u výkonu. Jablíčkáři si u obou modelů mohou vybrat mezi čipy M1 Pro a M1 Max, jejichž procesor je dokonce 2x rychlejší než Intel Core i9, který se nacházel v posledním MacBooku Pro 16″. Skvěle si polepšil také grafický procesor. Ten je ve srovnání s GPU 5600M v případě čipu M1 Pro 2,5x výkonnější a u M1 Max 4x výkonnější. Ve srovnání s původním grafickým procesorem z Intel Core i7 je pak dokonce 7x, respektive 14x výkonnější. Navzdory tomuto extrémnímu výkonu je však Mac nadále úsporný a dokáže na jedno nabití vydržet až 21 hodin. Co když je ale potřeba rychle nabíjet? Na to má Apple řešení v podobě Fast Charge, díky čemuž je možné zařízení z 0 % na 50 % nabít za pouhých 30 minut. MacBook Pro 14″ pak startuje na 1999 dolarech, přičemž MacBook Pro 16″ vás vyjde na 2499 dolarů. Prodej 13″ MacBooku Pro s čipem M1 nadále pokračuje.

.