Zavřít reklamu

V minulém měsíci jsme se dočkali dlouho očekávaného představení nové generace MacBooků Pro, která přichází hned ve dvou velikostech – v 14″ a 16″ verzi. Zároveň se o slovo přihlásila i dvojice nových čipů M1 Pro a M1 Max. Bezesporu největší novinkou se tak stává ještě nedávno nepředstavitelný výkon v kombinaci s Liquid Retina XDR displejem. Apple se totiž v tomto případě nechal inspirovat svým 12,9″ iPadem Pro a vsadil na displej s typem podsvícení Mini LED a technologií ProMotion. A právě displej se nyní ukázal jako podstatně profesionálnější, než se od něj zpočátku vlastně očekávalo.

Liquid Retina XDR

Pojďme si ještě v rychlosti zrekapitulovat, co nového vlastně Liquid Retina XDR displej v případě 14″ a 16″ MacBooků Pro nabízí. Jak ostatně sám zmiňoval Apple při samotném představení produktu, jeho hlavní dominantou je bezesporu již zmiňovaná technologie podsvícení Mini LED, díky které se displej kvalitou přibližuje OLED panelům. Respektive tedy dokáže poměrně přesně vykreslit černou, nabízí vyšší kontrast i jas, avšak zároveň netrpí na typické problémy v podobě nižší životnosti a vypalování pixelů. Celé to funguje poměrně jednoduše. O podsvícení se starají tisíce maličkých diod (proto název Mini LED), které jsou sdruženy do několika stmívatelných zón. Jakmile je tedy někde potřeba vykreslit černou, tak ani nedojde k aktivaci podsvícení dané zóny.

Apple zde zároveň vsadil na svou dobře známou technologii ProMotion, což je označením pro jablečné displeje s vyšší obnovovací frekvencí. MacBooky Pro dokonce nabízejí takzvaně variabilní obnovovací frekvenci (stejně jako iPhone či iPad), což znamená, že se dokáže měnit na základě zobrazovaného obsahu a šetřit tak baterii. Co ale tento údaj vlastně označuje? Konkrétně vyjadřuje počet snímků, které displej dokáže vykreslit během jedné vteřiny, přičemž jako jednotka se používá Hertz (Hz). Čím vyšší obnovovací frekvence, tím je obraz živější a plynulejší. Liquid Retina XDR se konkrétně dokáže pohybovat v rozmezí od 24 Hz do 120 Hz, přičemž ani spodní hranice není zvolena úplně náhodou. Tomu jsme se ostatně detailněji věnovali v níže přiloženém článku.

Proč je displej skutečně profi?

Nyní se ale přesuňme k tomu zásadnímu – proč je tedy Liquid Retina XDR z MacBooků Pro (2021) skutečně natolik pro? Odpověď je poměrně jednoduchá, jelikož se displej v zásadě vcelku věrně přibližuje možnostem profesionálního monitoru Pro Display XDR, nad čímž ještě nedávno visely otazník. Vše tkví v barevných profilech, které si uživatelé mohou navolit dle vlastní libosti. Nové MacBooky si už samy o sobě dokážou poradit s vykreslením HDR obsahu, dokonce i v případě obsahu s více fps (snímky za vteřinu), k čemuž displej využívá své obnovovací frekvence.

Mac Pro a Pro Display XDR
Mac Pro v kombinaci s Pro Display XDR

Barevný profil si každopádně můžete změnit i na několik let starém Airu, v tom se samozřejmě „Pročko“ nikterak neodlišuje. Konkrétně je řeč ale o možnostech, které displej jako takový nabízí. K dispozici je totiž notná dávka režimů, s jejíchž pomocí můžete displej dokonale připravit například pro práci s videem, fotografiemi, webovým designem či designem určeným k tisku. To je právě výhoda známá z Pro Display XDR. Detailně tyto možnosti cupertinský gigant rozebírá v nově sdíleném dokumentu, podle kterého je možné obrazovku nachystat na co možná nejlepší vyobrazení HDR, HD či SD obsahu a dalších typů. Každý barevný profil totiž nabízí jiné nastavení barev, bílého bodu, gamma a jasu.

Řada dalších možností

Ve výchozím nastavení MacBook Pro využívá profil „Apple XDR Display (P3-1600 nitů),“ který si zakládá na širokém barevném gamutu (P3), což nově rozšiřuje o možnosti XDR – extrémního dynamického rozsahu s maximálním jasem dosahujícím hodnoty až 1600 nitů. Pro porovnání si můžeme uvést ještě loňský 13″ MacBook Pro, který dokáže nabídnout jas maximálně 500 nitů. Profesionálové se však s přednastavenými režimy nemusí vždy spokojit. Přesně proto nechybí ani možnost tvorby zcela vlastního profilu, kdy si jablíčkáři mohou nastavit jak barevný gamut či bílý bod, tak i řadu dalších atributů. Po stránce displeje se tak nové MacBooky Pro posouvají o několik úrovní výše, což ocení především ti uživatelé, kteří potřebují co možná nejvěrnější vyobrazení zobrazovaného obsahu. Pochopitelně se v takovém případě jedná o profesionály pracující s videem, fotografiemi a podobně.

.