Zavřít reklamu

O tzv. elektronické SIM kartě se mluví již nějakou dobu. Nyní vyplouvají na povrch nové informace, podle kterých by je Apple a Samsung rádi využili pro svá budoucí zařízení – tento krok by mohl změnit dosavadní situaci, kdy je zákazník pevně svázán se svým mobilním operátorem.

GSMA je společnost zastupující operátory po celém světě a podle informací Financial Times je velmi blízko k dosažení dohod k vytvoření nové standardizované SIM karty. Účastníky dohod jsou pochopitelně i samotní výrobci zařízení, jež budou k rozšíření nového druhu SIM klíčoví.

Jaké výhody nová karta přináší? Především tu výhodu, kdy nebude uživatel spjat pouze s jedním operátorem a nebude mít těžké podmínky při opouštění (resp. přechodu) operátora. Mezi prvními operátory, kteří pravděpodobně přijmou nový formát karet, patří například AT&T, Deutsche Telekom, Etisalat, Hutchison Whampoa, Orange, Telefónica nebo Vodafone.

Nelze však pochopitelně očekávat, že by se nová zařízení s tímto formátem karet objevila jen tak ze dne na den. V lepším případě si budeme muset počkat minimálně do příštího roku. Podle GSMA by mohlo vypuštění nového formátu do ostrého provozu proběhnout během roku 2016.

Minulý rok Apple představil vlastní formát SIM karty, který se objevil v iPadech, a až nedávno se funkčnost tzv. Apple SIM rozšířila do více než 90 zemí. Prozatím tedy neslavila takový úspěch, jakého by se svým globálním rozšířením a podporou možná mohla dosáhnout nová elektronická SIM.

Ane Bouverotová, která je letos naposledy výkonnou ředitelkou GSMA, prozradila, že nasazení e-SIM byl jeden z cílů jejího panování a že se na konkrétní podobě a specifikaci nového formátu snaží najít širokou shodu napříč všemi velkými hráči, včetně Applu a Samsungu. Elektronická SIM by patrně neměla alespoň zatím nahradit například již zmíněnou Apple SIM, tedy kousek plastu, který se vkládá do iPadů.

Prozatím dohoda o spolupráci s Applem, ale ani dalšími firmami, formálně hotová není, ale GSMA usilovně jedná, aby vše došlo do zdárného konce. Pokud by se nakonec formát e-SIM skutečně podařilo prosadit, bylo by pro zákazníky mnohem jednodušší přecházet od jednoho operátora k druhému, možná jen pomocí několika málo kliknutí.

Zdroj: The Financial Times
Foto: Simon Yeo
.